Sıralama seçin
En Düşük Fiyat
En Yüksek Fiyat
Rastgele
Puana Göre Sırala
Toplam 22 ürün görüntüleniyor.
 • Uydu Santrali Nedir?

  • Günümüzde toplu yaşam alanlarının artması, birçok ihtiyaç da olduğu gibi uydu ve anten sistemlerinde de yer problemine sebep olmuştur. Bina, site ve apart gibi çok sayıda insanın bulunduğu yaşam alanlarında her kullanıcı için ayrı bir uydu sistemi kurulumu hem görünüm hem de yer açısından bazı sorunları ortaya çıkarır. Bu nedenle gelişen teknoloji ile birlikte uydu santralleri üretilmiş ve haberleşme sistemleri bu santraller ile tek bir uydu anteni üzerinden gerçekleştirilmeye başlamıştır.
  • Uydu santralleri, uydu ekipmanları içerisinde yer alan ara birim elemanlarıdır. Multiswitch yani çoklu anahtar ismiylede anılan bu ürünler, uydu anteninden elde edilen sinyallerin, kullanıcıların arasında bağımsız bir şekilde paylaştırılmasını sağlar. Bu işlemi, LNB’ler aracılığıyla elde edilen sinyalleri IF paylaşımı esasına uygun şekilde paylaştırarak gerçekleştirir. Çok sayıda kullanıcının bir ya da daha fazla ortak antenden bağımsız şekilde yararlanmasını destekleyerek her kullanıcının, bireysel kullanımda erişebildiği tüm sinyal ve kanalları aynı şekilde alıp izlemesini mümkün kılar. Uydu santrali üzerinde girişler ve çıkışlar bulunur. Kullanıcı sayısı giriş-çıkış sayısına bağlı olarak değişir ve ürünler kaskat bağlantıya sahip olması ya da olmamasına göre isimlendirilir. Giriş ve çıkış sayılarına göre 10x24, 10x48 ve 10x32 gibi kombinasyonlarda 24’lü, 48’li ve 32 li uydu santrali şeklinde çeşitlere ayrılır. Uydu alıcısı ve LNB’ler arasına yerleştirilen bu ürünler, uydudan gelen sinyallerin dağıtılmasında LNB grubu olarak işlev görür. Kendisine bağlı olan alıcılar, standart komutlar ile herhangi bir uydu yayınının olduğu kanala erişebilir.
 • Uydu Santrali Nasıl Kullanılır?

  • Uydu santralleri çok sayıda kullanıcının bulunduğu binalar, okullar, siteler ve çalışma alanları gibi daha pek çok alanda kullanıma uygundur. Ortaklaşa kullanımın tek aboneli uydu sistemine göre daha ekonomik olması sebebiyle çok kullanıcılı alanlarda genellikle merkezi uydu sistemi olarak tercih edilir. Bu ürünler sayesinde tek bir anten üzerinden birçok kullanıcıya aynı kalitedeki sinyal iletilir ve aynı zamanda çanak kirliliği de ortadan kaldırılır. Merkezi uydu santrali özellikleri ve kullanıcı sayısına bağlı olarak giriş-çıkış sayısı ile yayın sayısı değişiklik gösterir.
  • Uydu santralleri, birkaç uydu girişinden oluşur ve burada yer alan her anahtar çıkışı, tek bir kablo girişi içindir. Uydu santrali kurulumu esnasında alınan uyduya dört giriş atanır ve her dörtlü bir LNB’ye bağlanır. Multiswitch’in üst kısmında yer alan dörtlü LNB girişleri polarizasyon eşleşmesi esasına uygun şekilde Quattro LNB modellerine bağlanır. Kalan diğer bağlantı noktaları UHF ya da VHF gibi harici bir TV anteni bağlantısı, çoklu anahtarın diğer yanlarındaki çıkışlar ise kullanıcı uydu alıcılarının bağlanması için kullanılır. Bu ürünlerin üzerinde Sat System A (birinci çanak anten), Sat System B (ikinci çanak anten), Low Band V (Vertikal (dikey) alt bant), Low band H (Horizantal (yatay) alt bant), High Band V (Vertikal üst bant), High Band H (Horizantal üst bant), Terr. (UHF ve VHF bağlanması için karasal anten) ve Receiver 1…8 (çıkış uçları) şeklinde yazılar bulunur. Bağlantıların bu noktalara doğru şekilde yapılması gerekir. Dış koşullardan kaynaklı ve anten direğinin sağlam olmaması ya da çanak antenin ayarlarının yapılmamış olması gibi durumlarda merkezi uydu santrali arızaları meydana gelebilir. Burada en sık karşılaşılan sorun uydu santral adaptörü bozulmalarıdır. Aslında kaliteli yapıdaki özel cihazlar olan adaptörler oldukça dayanıklıdır. Ancak aşırı sıcağa maruz kaldığında, sıvı temasında ya da yıldırım düşmesi gibi sebeplerde bu tür sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu durumda arızanın adaptörden mi yoksa sistemin başka bir ekipmanından mı kaynaklandığı tespit edilmelidir. Adaptör arızalarında kullanıcı yeni bir adaptör ile değişim yapabilir ancak diğer arızaların tespiti ve çözümünde mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir.
 • En İyi Uydu Santrali Hangisidir?

  • Uydu santralleri, giriş ve çıkış sayılarının yanı sıra kaskatlı ya da sonlu şekilde kendi içerisinde çeşitlere ayrılır. Ürün fiyatları, giriş ve çıkış sayılarına göre değişiklik gösterir. Abone sayısının artması fiyatı etkiler. Bu durumda 48 lı uydu santrali fiyatları, 24 lu uydu santrali fiyatları ile kıyaslandığında daha yüksek olabilir. En iyi uydu santrali hangisi sorusuna verilebilecek en makul cevap, sisteme bağlanacak abone sayısı ve istenilen kanal sayısının dikkate alınmasıyla tercih edilen ürün olacaktır.
  • Çıkış sayısının yetmediği ve abone çıkış sayısının artırılmasının gerektiği durumlarda kaskatlı multiswitch, eğer arttırılması gerekmiyorsa sonlu multiswitch modellerinin kullanımı daha uygundur. Ürün tercihlerinizi hem ürün kalitesi hem de kullanıcıya sunduğu avantajlar bakımından Mag Platinum, Mag ve Elektromer markalarından yapabilirsiniz. Mag Platinum 10x48 Kaskatlı Uydu Santrali modelini kullanarak dilediğiniz çıkış sayısına ulaşabilir, Mag Platinum 10x48 Sonlu Uydu Santrali modelini tercih ederek uydu yayınlarının keyfini çıkarabilirsiniz.
  • Her bütçeye uygun uydu santrali fiyatları için Elektromarketim.com’u inceleyebilirsiniz. Geniş ürün yelpazemiz içerisinden abone sayısına uygun ürün modelini kampanya ve avantajlarımızdan yararlanarak güvenle satın alabilirsiniz.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.