Sıralama seçin
En Düşük Fiyat
En Yüksek Fiyat
Rastgele
Puana Göre Sırala
Toplam 20 ürün görüntüleniyor.

Dimmer Anahtar Çeşitleri ve Fiyatları


Dimmer anahtar modelleri genel olarak aydınlatma sistemlerinde kullanılmak üzere üretilmektedir. Pek çok aydınlatma sisteminde rahatlıkla kullanımı sağlanabilir. Dimmer özellikli olan aydınlatma çeşitleri ile beraber kullanılan ürünlerdir. Dimmerli led ampul ile kolayca kullanımları sağlanabilmektedir.

Dimmer Nedir?


Dimmerin aslında çok basit bir tanımı bulunmaktadır. Aydınlatma sistemleri içerisinde parlaklık ayarı yapabilmenizi sağlayan anahtar modelleridir. Robotik veya elektronik dimmer sistemleri üzerinde kontrol işlemleri için kullanılmaktadır. Işık parlaklığını dimmer anahtar modelleri ile kolayca yapabilirsiniz.

Otomatik Dimmer Nedir?


Genel olarak otomatik bir ayarlama yapılması gereken alanlar için tasarlanmıştır. Örneğin ışığın belirli zamanlar içerisinde değişmesini manuel olarak değil de otomatik olarak yapılmasını istiyorsanız bu tür otomatik dimmer sistemlerini kullanabilirsiniz. Işık parlaklığını ayarlamak için oldukça kullanışlı bir sistemdir. Güneş doğumu ve batımında taklit etme özelliği olması ile pek çok alan içerisinde kullanımı sağlanabilmektedir.

Dimmer Anahtar Çeşitleri


Dimmer anahtar çeşitleri arasında farklı modeller görebilirsiniz. Dimmer lamba modelleri renk, tip ve teknik özellikleri bakımından çeşitlere sahiptir. 12 volt dimmer ya da 220V dimmer çeşitlerini görebilirsiniz. Bunun gibi farklı tip ve özelliklerde pek çok ürün modeli yer almaktadır. İkili dimmer anahtar ve 1000 watt dimmer bunlara örnek olarak verilebilir.

Dimmer Anahtar Fiyatları


Dimmer anahtar fiyat seçenekleri bakımından farklılık göstermektedir. Marka ve özellik bazında fiyatlarında farklılık olduğunu görebilirsiniz. Genel olarak uygun fiyatlı seçenekleri bulunmaktadır. Led dimmer anahtar modelleri fiyat performans ürünleri olup, pek çok aydınlatma sisteminde rahatça kullanılabilmektedir. Tüm fiyat seçeneklerini sayfamızdan görebilir, en uygun dimmer fiyatları ile satın alabilirsiniz.

Dimmer Kullanım Alanları


Dimmerlerin kullanım alanlarına örnek olarak;


     Evler


En yaygın kullanımı genelde evlerdir. Işık ayarını kolaylıkla yapabilmek için kullanıcılar ilgi göstermektedir.


     Ofis ve İşyerleri


Ofis ve işyerleri gibi alanlarda çalışma esnasında daha rahat bir kullanım sağlanabilmesi için tercih edilmektedir. Işık parlaklığı çok geldiğinde çalışan insanların da yorulmaması için kullanımı yaygındır.


     Hastaneler


Hastanelerde genellikle hasta odalarında tercih edilmektedir. Hastaların göz hassasiyeti oluşmaması ve daha rahat bir ışıklandırma modeli olması için kullanılmaktadır.


     Alışveriş merkezleri ve Mağazalar


Genel olarak ürünler üzerinde ışık ile de bir etki yaratmak istenmektedir. Bu sebeple mağazalar içerisinde de dimmer aydınlatmaları görebilirsiniz.


     Sinemalar


Işık seviyesini ayarlayabilmek adına tercih edilmektedir. Sinema salonlarında genelde yüksek parlaklık tercih edilmemektedir.


Başka pek çok alan içerisinde de kullanımlar görebilirsiniz.

Dimmer Çeşitleri


Dimmer çeşitleri içerisinde;

     Dimmer Lamba


Dimmer lambalar genel olarak dimlenebilir özellikte bir sisteme sahiptir. Bu sebeple bu şekilde anılmaktadırlar.

     Led Dimmer Anahtar


Led aydınlatma sistemlerinde kullanılan dimmer anahtar modeline denmektedir.

     Otomatik Dimmer


Genel olarak yapay gün doğuşu ve batışı efekti vermek için kullanılan sistemdir.

     Dimmer Modülü


Aydınlatma sistemlerini dimlenebilir özelliğe getirebilmek için kullanılan dimmer modülü modelidir.

     Kablo Arası Dimmer


Elektronik akımlarını değiştirmek için kullanılan dimmer çeşididir.

     Dimmer Priz


Dimmer prize takılan dimmerli led ampul modelini, priz üzerinden kontrol edebilirsiniz. Üzerinde hem priz hem de dimmer anahtar olan ürünlerdir.

Dimmer Enerji Tasarrufu Sağlar mı?


Genel olarak dimmer aydınlatma sistemleri çevirmeli şekilde kullanılan bir anahtar modelidir. Kullanıcılar parlaklığı ayarlayarak aslında enerji akımının da az gelmesini sağlamaktadır. Bu sayede tasarruflu bir kullanım gibi görünmektedir. Fakat bu işlemi yaparken de aslında enerjiyi kesmesi ve parlaklığı düşürmesi için de enerji harcar. Bu sebeple standart bir anahtar ile aynı şekilde bir tasarruf miktarına yol açabilir.

Dimmer Anahtar Özellikleri


     Uzun ömürlü kullanım imkanı sunar.


     Genel olarak yapıları bakımından sağlam malzemelerden üretilmektedir. Bu sebeple uzun süre kullanımı sağlanır.


     Aydınlatma işlemlerinde en iyi ışıklandırmayı sağlar.


     Işık şiddetinde değişimi istediğiniz gibi yapabileceğiniz için en büyük özelliği budur.


     Ampullerin kullanım ömrünü uzatır.


     Sadece ampül değil dimmer lamba modellerinde de daha uzun süreli kullanım sağlayabilirsiniz.


     Göz yorma ve rahatsız etme durumu söz konusu değildir.


     Aydınlatma üzerinde oynama yapabildiğiniz için göz yorgunlu olmaz.


     Kullanımı oldukça pratiktir.


     Kullanıcılara akıllı bir sistem sunması ile kullanımı rahattır.

Dimmer Anahtar Nasıl Bağlanır?


Dimmer devre bağlantısı; AC ile çalışan triyaklı bir 220V dimmer devre modelidir. Devre içinde L1 adında devre sembolü bulunmaktadır. Bu sembol yükü temsil etmektedir. Lambaya bağlantısı yapılacak ise ikili dimmer anahtar modeli mi yoksa tekli mi ona da bakılmalıdır. İkili olan modellerin iki tarafına da güç verilmesi gerekmektedir. Kabloları ile dimmer devresini birbirine bağladığınız zaman anahtarı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Dimmer Priz Nasıl Takılır?


Dimmer priz takılması oldukça basittir. Dimmer devre ile bağlantısı sağlandıktan sonra, standart anahtar priz montajı yapılmaktadır. Sıva üstü ve sıva altı modellerine göre farklı montaj şekilleri olacaktır ama genelde anahtar ve prizleri nasıl duvara monte ediyorsak, o şekilde montajını yapabiliriz.

Dimmer Hangi Lambalarda Kullanılır?


Dimmer lamba modelleri; dimlenebilir özelliktedir. Bu sebeple her lamba ile dimmer anahtar kullanılmaktadır. Kullanacağınız aydınlatma sisteminde dimlenebilir özellik varsa dimmer anahtar kullanımı yapılabilmektedir. Örneğin dimmer ampul kullanıyorsanız, dimmer anahtar ile kontrolü sağlanabilmektedir. İkili dimmer anahtar modelleri için de iki bağlı olduğu alanında dimlenebilir şekilde olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Dimmer Nasıl Çalışır?


Dimmer çalışma prensibi genel olarak triyak devresidir. Triyak direnci kullanılarak devre kurulumu meydana gelmiştir. Bu direncin tetikleme ucuna gelmesi ile gerilim orantılı olarak değişmektedir. Bu şekilde alıcının çektiği güç de değişim göstermektedir. Sonuç olarak direnç değeri arttığında lambanın verdiği ışık da azalmaktadır.

Dimmer Anahtar Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilir?


Satın alma aşamasında her zaman dikkat edilmesi gereken durumlar söz konusudur.


  1 -  İlk olarak kullanım sağlanacak olan alana dikkat etmelisiniz.


  2 -  Kaliteli markaların ürünlerinde tercih edebilirsiniz. Bu şekilde elektrik sistemleriniz daha güvenli şekilde çalışacaktır.


  3 -  Teknik özellikleri bakımından uyumlu olması gerektiği için bunun kontrolünü yapabilirsiniz.


  4 -  Seçim aşamasında dimmer anahtar çeşitlerine teknik olarak bakabilirsiniz.


  5 -  Kullanım sağlayacağınız alan ile uyumlu olan modelleri çıkarabilirsiniz.


  6 -  En son aşama olarak renk ve tip seçeneklerine bakıp, satın alabilirsiniz.

Dimmer Anahtar Kaç Watt Olmalı?


Güç seçenekleri arasında oldukça çeşit dimmer anahtar yer almaktadır. Kullanım sağlanacak olan dimmer lamba ya da dimmer uyumlu tasarruflu ampul için hangi güçte ise ona göre seçilmelidir. Watt dengesi tamamen lamba ya da ampulün gücüne göre belirlenir. Onu kaldırabilecek güçte olması gerekir. Örneğin; 1000W dimmer ve 4000W dimmer gibi farklı güç seçeneklerini görebilirsiniz. Sadece güç için değil, buna orantılı olarak gerilim seçenekleri de bulunmaktadır. 220V dimmer, 12V dimmer gibi seçenekleri görebilirsiniz.

Dimmer Anahtarlar için Sıkça Sorulan Sorular

 • Dimmer Ne Demek?

  • Dimmer kelime anlamı bakımından elektrik akımlarını değiştirmeyi sağlayan bir devredir. Gerilimi belirli bir şekilde sınırlar içerisinde ayarlama işlemi yapar. Aydınlatma sistemlerinde ise bu durum ışığın parlaklık derecesini ayarlamak için kullanılmaktadır.
 • Tasarruflu Ampul ve Dimmer ile Kullanılır mı?

  • Tasarruflu ampul eğer dimmer özellikli ise dimmer anahtarlar ile beraber kullanılabilmektedir.
 • Dimmer Neyi Ayarlar?

  • Dimmer genel olarak ışığın parlaklık derecesini ayarlar. Eğer yüksek parlaklık istiyorsanız ona göre, düşük loş bir ışıklandırma isterseniz de ona göre ayarlama yapabilirsiniz.
 • Dimmer Led Ne İşe Yarar?

  • Dimmer led modelleri led teknolojisine sahip ürünlerdir. Dimmer özellikli led modellerine denmektedir. Led ışık üzerinde parlaklık değişimi yapabilmenizi sağlar.
 • Dimmer Anahtar Bağlantısı Nasıl Yapılır?

  • Dimmer anahtar bağlantı işlemleri oldukça basittir. Anahtara gelen bir faz iletkeni bulunmaktadır. Bunu L yazan klemense bağlayıp, aydınlatmaya giden iletkeni de diğer klemens ile bağlayacaksınız. Bu şekilde dimmer anahtar bağlantısı tamamlanmaktadır.
 • Dim Ne İşe Yarar?

  • Dim aslında dim edilebilir şeklinde kullanılmaktadır. Dimmer özelliğinin kendisine kısaltma olarak dim denilir. Dim; ışık üzerinde parlaklık kontrolü yapan elemandır. Dimleme işlemini yapan araca da dimmer anahtar denir.
 • LED Lambaya Dimmer Takılır mı?

  • Bir dimmer uyumlu ampul ile kullanılırsa o zaman dimmer anahtar ile kullanılabilir.
 • LED Işığa Dimmer Olur mu?

  • Eğer dim edilebilir bir led ışık ise kullanımı sağlanabilmektedir.
 • LED Avizeye Dimmer Olur mu?

  • Led avize özelliğinde dimlenebilir varsa eğer, kullanımı sağlanabilir. Yoksa dimmer modülü kullanarak dimlenebilir hale getirilebilmektedir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.