Sıralama seçin
En Düşük Fiyat
En Yüksek Fiyat
Rastgele
Puana Göre Sırala
Toplam 31 ürün görüntüleniyor.

İnternet Kablosu Çeşitleri


İnternet kablosu çeşitleri data kablosu ya da fiber kablo olarak halk arasında bilinmektedir. İnternet kablosu nasıl bağlanır ya da modeme internet kablosu nasıl bağlanır gibi soruları sıkça duyabiliriz. Günümüzde artık internet oldukça önemli bir konumda. Her işimizi internet üzerinden hallettiğimiz için kurulumu da oldukça önemli. Eskiden sadece görevli kişilerin yaptığı bu çalışmaları, günümüzde o kadar benimsedik ki hepimiz kolayca yapabiliyoruz. Gelişen teknoloji ile internet bağlantısını kolayca yapabileceğimiz pek çok yol bize sunuluyor. İnternet kabloları da bunun için oldukça önemli olup, bize bu kaynağa ulaşmamızdaki ilk adım olarak veriliyor. Her sistem için ayrı bir tür kablo çeşidi bulunması ile internete ulaşım oldukça kolay.

Cat 5 Kablo


Cat 5 kablo çeşitleri internet kabloları arasında yer alan bir modeldir. Cat5 kablo genel olarak en yaygın kullanılan cat yani ethernet kablosu çeşitlerinden biridir. Genel olarak cat5 kablo özelliği ise 100 MHz bant genişliğinde olmasıdır. Bu özellik de 10/10 Mbps hızı sağlar. Mesafesi ise 100 metre kadardır. Bu sınırlar içerisinde cat5 kablo ile 10/10 Mbps internet hızını kullanabilirsiniz.

Cat 6 Kablo


Cat 6 kablo da yine internet kablosu çeşitlerinden biridir. Genel olarak ethernet ağ bağlantısı için kullanılan geliştirilmiş bir modeldir. Cat6 kablo modeli cat 5 kabloya nazaran daha iyi bir çalışma sunar. Cat 6 kablo modelleri 10 Gbps’ye kadar yüksek verimli bir internet hızı sunabilir. Bu hızı ise sadece 55 metre sınır içerisinde sağlar. Cat6 kablo çeşidi gigabit ethernet ve ev ağ bağlantısı için uygun bir kablodur. Evlerimizde de cat 6 kablo kullandığımız için aslında en çok duyduğumuz çeşittir.

Cat 7 Kablo


Cat 7 kablo modeli ise ethernet ağlarında en iyi performans sunan modeldir.Cat6 ve Cat5 kablolara göre çok daha yüksek performans sunar. 600 MHz frekans desteği olan Cat 7 kablo modelleri, diğerlerinde nazaran daha geliştirilmiş düzeydedir. Cat7 ethernet kablosu 10 Gbps veri iletim özelliği olması ile hızlı kullanım sunmaktadır. Aynı zamanda 100 metreye kadar mesafesi de bulunur. Daha profesyonel alanlarda kullanmak için cat7 ethernet kablosu tercih edilmektedir. Veri aktarım ve internetin yoğun kullanıldığı alanlar içerisinde cat7 ethernet kablosu rahat çalışma sunar.

İnternet Kablosu Çeşitleri Arasındaki Fark Nedir?


   ★   İlk olarak cat5 kablo, cat6, kablo ve cat7 kablo çeşitleri arasında frekans desteğinde farklılık bulunmaktadır.


•  Cat 5 Kablo: 100 MHZ


•  Cat 6 Kablo: 250 MHZ


•  Cat 7 Kablo: 600 MHZ


   ★   Aynı zamanda üç model arasında veri hızı desteği de farklılık sunar.


•  Cat 5 Kablo: 10/100 Mbps


•  Cat 6 Kablo: 10 Gbps’ye kadar


•  Cat 7 Kablo: 10 Gbps


   ★   Kullanım mesafeleri arasında da farklar meydana gelmektedir.


•  Cat 5 Kablo: Gigabit Ethernet olan alanlarda kullanılabilir ve sınırlı bir performans sunmaktadır.


•  Cat 6 Kablo: Maksimum 55 metre mesafe ve sınır içerisinde kullanılır. Ev tipi bir internet kablosudur.


•  Cat 7 Kablo: Veri denetim merkezleri gibi internetin önemli olduğu alanlarda kullanımı sağlanan bir modeldir. Mesafesi ise 100 metre kadardır.
Kablo tür ve yapılarında göre de farklılıklarını görebilirsiniz.


   ★   Özellik ve tiplerine göre de ayrılmaktadırlar.


•  Cat 5 Kablo: Unshielded Twisted Pair (UTP) özelliğinde bir yapıya sahiptir. İçerisinde dört çift bakır tel bulunmakta olup, düşük korumalı şekilde üretilmişlerdir.


•  Cat 6 Kablo: Shielded Twisted Pair (STP) ya da Unshielded Twisted Pair özelliğinde seçenekleri mevcuttur. Diğerine nazaran daha kalın ve daha iyi korumalı şekilde üretilmişlerdir. İçerisinde bakır teller bulunmaktadır.


•  Cat 7 Kablo: Shielded Foil Twisted Pair (S/FTP) yapısına sahiptir. İçerisinde bulunan her bir çiftin metal folyo koruması bulunmaktadır. Ek olarak da genel bir örgüsü bulunur. Yüksek kaliteli bakır telleri mevcuttur.

İnternet Kablosu Renkleri


İnternet kablosu çeşitleri arasında renk de oldukça önemlidir. Kabloların farklı renklerde olması aslında onların hangi kablo yapısında olduğu belirtmektedir. Renklerinde değişiklik yaparak, sistem içerisinde diğer kablolar arasındaki farkı rengi ile anlayabiliriz. İnternet kablosu renkleri arasında sistemsel bir sıralama da mevcuttur. Buna göre hepsi farklı şekillerde sınıflandırılabilmektedir. Ethernet cat kablosu sıralaması ile bağlantıları da yapılmaktadır. Eşleştikleri renkler ile belirli bir sıra verilir. Sonrasında internet kablosu bağlantısı sağlanmaktadır.


 ➜  Turuncu Beyaz - Turuncu


   Yeşil Beyaz - Mavi


   Mavi Beyaz - Yeşil


   Kahverengi Beyaz - Kahverengi

İnternet Kablosu Kullanım Alanları


İnternet kabloları genel olarak internet olan her alanda karşımıza çıkar. Bu sebeple günümüzde her alanda internet kablosu görebiliriz. Elektrik sistemi var olan istediğiniz her alan içerisinde internet bağlantısını yapabilirsiniz. Bunun için gerekli olan en önemli şey ise internet kablosudur. İster kablosuz internet kullanımı ister kablolu internet kullanımı için tercih edebilirsiniz. Kablosuz internet kullanımı genel olarak aygıtlar arası kabloyu çıkarmaktadır. Fakat modeme giden internet kablosu olması şu an için gereklidir. Verim aktarımı için modeme takılan internet kabloları ile aygıtlarınızdan kablosuz şekilde bağlantı işlemi sağlayabilirsiniz.

İnternet Kablosu Fiyatları


İnternet kablosu fiyatları genel olarak değişkenlik göstermektedir. Hepsinin ayrı boyut ve tipleri olduğu için fiyat konusunda farklılıkları görebiliriz. İnternet kablosu fiyat seçenekleri genel olarak özelliklerine bağlı olarak değişir. Aynı zamanda metrelik fiyatlarında da değişimleri olur. İnternet kablosu fiyatı en uygun seçeneklerde elektromarketim’de bulunmaktadır. Tüm kablo fiyatları ve ethernet kablosu fiyat seçenekleri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İnternet kablo metre fiyatı ve cat6 kablo metre fiyatı seçenekleri sayfamızda bulunmaktadır. Reçber Kablo ve Schneider gibi kaliteli markaların tüm internet kablosu çeşitleri için hemen elektromarketim’e gelin, en uygun fiyat seçenekleri ile kolayca satın alın.

Neden Elektromarketim’den Almalıyım?


 ✔  Elektromarketim ile tüm ürünlere en ucuz fiyat seçenekleri ile sahip olabilir, pratik alışverişi deneyimleyebilirsiniz. Her zaman en uygun fiyat politikamız ile ekonomik alışverişin tadını çıkarabilirsiniz.


 ✔  Elektroblog üzerinden evde internet kablosu nasıl bağlanır ya da fiber internet kablosu modeme nasıl bağlanır gibi sorularınıza yanıt alabilirsiniz. Tüm ürünlerin kullanımı ile alakalı bilgileri elektroblog ile keşfedebilirsiniz.


 ✔  Bi’şey Sorcaktım forum sayfamız üzerinden ürünler ile alakalı merak ettiğiniz soruları bizimle paylaşabilir, kısa sürede cevaplarını öğrenebilirsiniz.


 ✔  Elektrobilgi sayfamız üzerinden de farklı bog içeriklerini görebilir, bilgilendirici yazıları inceleyebilirsiniz.


 ✔  Elektropuan sistemimiz sayesinde harcadıkça kazananabilir, her alışverişten kazandığınız puanları bir sonrakinde indirim olarak kullanabilirsiniz.


 ✔  Elektrotoptan hizmetimiz sayesinde tüm ürünleri toptan alabilir, en uygun fiyat seçenekleri ile sahip olabilirsiniz.


 ✔  Güvenli ödeme yöntemlerimiz ve hızlı teslimat yollarımız ile kısa sürede ürünleri kullanmaya başlayabilirsiniz.


 ✔  Aynı zamanda bize mesai saatleri içerisinde müşteri temsilcilerimiz ile ulaşabilir, mail ile destek isteyebilir ve sosyal medya hesaplarımızdan iletişime geçebilirsiniz.


 ✔  Hem kolay hem de ekonomik bir alışveriş için tek adresiniz elektromarketim.

İnternet Kabloları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  • Evde İnternet Nasıl Bağlanır?

    • Her evde internet çıkışı için bir data priz bulunmaktadır. İlk olarak bu data priz ile modem arasında kablo kurulumu gerekir. Kabloları uygun şekilde ikisi arasında bağlayarak, evde internet bağlantısını kolayca yapabilirsiniz. İster interneti sağladığınız hizmetlerden faydalanabilir ister kendiniz kolayca kurulumunu yapabilirsiniz.
  • Fiber İnternet Kablosu Modeme Nasıl Bağlanır?

    • Fiber kullanım için uygun modem desteğiniz varsa bu işlem oldukça kolaydır. Ev internet kablosu nasıl bağlanır ya da fiber internet kablosu nasıl bağlanır sorularınız aslında aynıdır. İkisinin de bağlantısı aynı şekilde yapılmaktadır. Sadece internet kablosu özelliklerinde değişimler olabilir. Fakat bağlantıyı kolayca modem ve data priz arasında sağlayabilirsiniz.
  • İnternet Kablo Renkleri Nasıl Bağlanır?

    • İnternet kablo renkleri farklı sınırlandırmalara sahiptir. Her renk farklı bir özellik sunduğu için dikkat edilmesi gerekmektedir. Örneğin turuncu beyaz kablo ile turuncu kablo eşleştirmek gerekmektedir. Uyumlu özelliklere sahip olan kabloları eşleştirerek, işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Yeşil beyaz renkli bir kablo ile mavi kablo uyumlu olu, mavi beyaz kablo ile yeşil kablo uyumludur. Aynı zamanda kahverengi beyaz kablo ile de kahverengi kablo uyumlu şekilde kullanılır. Buna göre kablolarınızın bağlantısını yapabilirsiniz.
  • İnternet Bağlantı Kablosu ve Sarı Kablosu Nereye Takılır?

    • Ethernet kablo bağlantısında önemli noktalardan biridir. Sarı kablo bağlantısı için modem kutusunda yer alan sarı renkli alanı görebilirsiniz. Kablo girişi için bu sarı alan ağ kablosunun yeridir. Bir ucunu modeme diğer ucunu da bilgisayara taktığınızda kablolu internet kullanımı sağlayabilirsiniz. Modemlerinde arka kısmında yer alan sarı renkli alanlara LAN ismi verilmektedir. LAN portlarından birine takarak kullanımlarını sağlayabilirsiniz. İnternet bağlantı kablosunu ise sarı olmayan alana takarak kullanabilirsiniz.
  • Kopan, Duvardan Gelen ve Evdeki İnternet Kablosu Nasıl Bağlanır?

    • İnternet kablosu zarar görmüş ise isterseniz değişim yapabilirsiniz. Zarar görmüş olan internet kabloların veri aktarım ve hızı da düşebilir. İster istemez bu durumun önüne geçmek için direkt olarak internet kablosunu yenileyerek bağlantı işlemini yapmanız çok daha doğru bir yol olacaktır.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.