Sıralama seçin
En Düşük Fiyat
En Yüksek Fiyat
Rastgele
Puana Göre Sırala
Toplam 52 ürün görüntüleniyor.
1 2
 • Ses ve Görüntü Aktarma Kablosu Nedir?

  • Ses kablosu ve görüntü kablosu, ses ve görüntünün bulunduğu her uygulamada kullanılmaktadır. Stüdyolarda, sahne ve yayın sektöründe hassas iletimler yapmaktadır. Bu iletimleri, verilerin çıkışının görüldüğü monitör ve verilerin çıkışının duyulduğu hoparlöre sağlamaktadır. Zayıf akım kabloları içerisinde olmaları veri aktarımını kesintisiz ve yüksek hızda yapmalarına olanak tanır. Ses ve görüntü aktarma kablosu ürünlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır.
 • Ses ve Görüntü Kablosu Çeşitleri Nelerdir?

  • Yüksek kalitede görüntü izlenebilen ve ses duyulabilen her alanda aksaklıklar olmaması için ses ve görüntü kabloları kullanılır. Konser, tiyatro ve stüdyo gibi ses kalitesinin önemli olduğu alanlarda ses sistemi kablosu çok büyük önem taşırken, televizyon ve sinema gibi alanlarda ise ses ile beraber görüntü aktarım kablosu da önem taşımaktadır.
  • Görüntü Kabloları

  • Görüntü verilerinin dijital olarak aktarılmasını sağlayan HDMI kablo, görüntü dışında ses aktarımı da yapmaktadır. Aynı zamanda ekran yansıtma kablosu olarak da anılmaktadırlar. HDMI kablosu bilgisayar, televizyon ve tablet gibi cihazları birbirlerine bağlamak ve aktarmak için kullanılmaktadır. HDMI telefonu televizyona yansıtma kablosu olarak veya bilgisayar ekran kablosu olarak da birçok şekilde kullanılabilir. Hatta wifi uzantısı bulunmayan televizyonlarda, telefondan televizyona görüntü aktarma kablosu kullanılarak yansıtma işlemi gerçekleşebilir. HDMI kablo, görüntüyü ve sesi olduğu gibi aktardığı için yüksek değerde veri iletimi yapmaktadır. Farklı metrelerde HDMI kablo bulmak mümkündür. Örneğin; “Teknogreen TKH-20F 20m HDMI Kablo” 20 metre uzunluktaki HDMI görüntü aktarıcı ürünüdür. Görüntü kabloları içerisinde yer alan VGA kablo ise analog olarak görüntü taşımaktadır. VGA kablo ve HDMI kablo arasındaki en büyük fark, biri analog biri ise dijital aktarım sağlamaktadır. Fakat VGA HDMI dönüştürücü sayesinde VGA kablolar da HDMI kablo görevi görebilmektedir. “Teknogreen TKV-005 5m VGA Kablo” VGA kablo örneklerinden biridir.
  • Ses Kabloları

  • Ses kabloları, seslerin kesintisiz ve kaliteli şekilde aktarılmasını sağlayan kablolardır. Ses aktarımında en çok aşina olunan ve günlük hayatta çok fazla kullanılan ses kablolarından biri Aux kablo çeşididir. Aux kablosu USB girişi bulunmayan cihazlarda kullanılmaktadır. Araç içi kullanımlarda sıkça görülen Aux kablosu, hoparlör bağlantısı sağlandığında hoparlör kablosu olarak işlev görmektedir. Ayrıca Aux kablo altında bulunan RCA kablo da görüntü ve ses aktarmaktadır. Stereo ses kablosu ise mekanik darbelere dayanıklı ve esnek olduğu için mikrofon ve müzik enstrümanlarının bağlantılarında kullanılır. “Teknogreen TKS-201 2x6.3 Mono 3.5 Stereo 1m Kablo” mono tipteki stereo kablosu ürünüdür. Ses kabloları içerisinde yer alan bir diğer çeşit fiber optik ses kablosu modelidir. Optik ses kablosu ses iletimini ışık ile yaptığı için seslerde parazit ve pürüz görülmez. Jak kabloları da ses sistemlerinde sıkça kullanılan kablolardandır. Kendi içerisinde erkek ve dişi jak kablosu olarak ikiye ayrılmaktadır fakat iki girişe de sahip olan jak kabloları da vardır. “Teknogreen TKS-310 10m XLR Erkek Dişi Kablo” örnek olarak gösterilebilir. Çift taraflı jak kablosu modeli genellikle enstrümanların bağlantısında kullanılmaktadır.
  • Diafon Kabloları

  • Diafon kabloları, binalarda kullanılan görüntülü veya sesli diafonlar için kullanılmaktadır. Bu kablolara DT8 kablo da denmektedir. Dt8 kablolar diafonlara iletilen görüntülerin ve seslerin parazitlerden etkilenmemesini sağlar. Ömrünün uzun olması ve iletken direncinin kuvvetli olması sebebiyle kısa mesafeli iletimlerde sıkça tercih edilmektedir. “Reçber 901120 DT 8 HF 8x0,22 Diafon Kablosuürünü diafonlarda kullanılan kablolara örnektir.
  • Hoparlör Kabloları

  • Hoparlör kabloları, hoparlörler ile ses cihazları arasında iletim sağlayan kablolardır. Hoparlörden kaliteli ses çıkışı ve aktarımı yapılması için mutlaka hoparlör kabloları kullanılmalıdır. Hoparlör kablosu ses iletiminde kayıpsız ve pürüzsüz aktarım yapmaktadır. Hoparlör kablosu kapasitans, endüktans ve direnç olmak üzere üç ana özelliğe göre değişmektedir. Hoparlör kablosuna örnek olarak; Reçber 901151 SC 2x2,5 Hoparlör Kablosu” verilebilir.
 • Ses ve Görüntü Kabloları Nerede Kullanılır?

  • Ses ve görüntü kabloları akla gelebilecek her türlü ses ve görüntü içeren alanlarda ve cihazlarda kullanılmaktadır. Profesyonel stüdyo ve sahnelerde, radyo televizyon kanallarında, okullarda, sinemalarda, stadyumlarda ve konserlerde kullanımı görülmektedir. Bunların yanı sıra bilgisayar, telefon, tablet, mikrofon ve hoparlörler gibi cihazlarda da kullanılır. Görüntü ve ses kabloları ile kesinti yaşanmadan direkt olarak aktarım sağlanmaktadır.
 • Ses ve Görüntü Kablosu Nasıl Kullanılır?

  • Ses ve görüntü kabloları kullanım alanlarına göre değişmektedir. Bazı ses ve görüntü kablosu bilgisayarı, tableti veya telefonu tv ye aktarma kablosu olarak kullanılırken, bazı modelleri ise mikrofon ve enstrüman gibi aletleri hoparlöre bağlamak için kullanılır. Telefonu tv ye yansıtma kablosu olarak HDMI kablo kullanılırken, hoparlöre bağlanan cihazlar için de hoparlör kablosu kullanılmaktadır. Bunlar gibi daha birçok şekilde örneklendirme yapılabilir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.