Sıralama seçin
En Düşük Fiyat
En Yüksek Fiyat
Rastgele
Puana Göre Sırala
Toplam 44 ürün görüntüleniyor.
 • Ultrasonik Sensör Nedir?

  • Sensörler artık her alanda karşımıza çıkan ürünlerden biri olmuştur. Kendi içerisinde çalışma şekli ve işlevlerine göre çok fazla seçenekleri vardır. Ultrasonik sensörler de bu çeşitlerden biridir. Ultrasonik sensörler ses dalgalarını kullanarak mesafeyi ölçen bir sensör modelidir. Bir diğer adı ise ultrasonik dönüştürücüdür. Hedef aldığı nesneyi ultrasonik dalgalar yollayarak ve geri yansımasını elektrik sinyaline dönüştüren bir aygıttır. Aynı zamanda yollamış olduğu ultrasonik dalgalar insanların duyabileceği ses frekansından daha hızlı bir frekansa sahiptir ve ses frekansı 20 kHz ile 500 kHz arasında değişmektedir. Bu aralıktaki ses frekanslarının kullanılma sebebi ise düzgün ve doğrusal hareket yayılması ile sert yüzeylerden kolaylıkla yansıyabilmesidir. Ultrasonik sensörler mesafe hesabını mekanizmasında yüklü olan denklem sayesinde hesaplar ve formüllerin sonucunda harekete geçer. Ultrasonik sensörlerin pek çok farklı modeli mevcuttur. Bunlardan en çok tercih edilen modelleri; ultrasonik ses sensörü, su geçirmez ultrasonik sensör olarak bilinmektedir. Her biri aynı amaca hizmet ederek doğru bir düzlemde ilerleyen ürünlerdir.
 • Ultrasonik Sensör Nasıl Çalışır?

  • Ultrasonik sensör çalışma prensibi belli aşamalara dayanmaktadır. Bu aşamaların tamamı ultrasonik sensör bağlantısı için gerekli aşamalardır. Ultrasonik sensör kullanımı yönergeleri takip ederek kolay ve pratik ilerlemektedir. Ultrasonik sensör özellikleri içerisinde en çok dikkat edilen konu mesafe ölçümüdür. Sahip olduğu özellik sayesinde ultrasonik sensör ile mesafe ölçümü yapılarak nesnenin geri yansıması hesaplanmış olur. Çoğunlukla bir ultrasonik sensör ile iletişime geçebilmek için mutlaka mikrodenetleyici kullanılmaktadır. Mesafeyi ölçmeye başlamak için mutlaka mikro denetleyici sensöre tetikleyici bir sinyal göndermelidir. Bu sinyal sonrasında ultrasonik sensör sekiz adet akustik dalga atışı üretir ve zaman sayacını başlatmış olur. Yankı ise yansıyan sinyali aldığı ilk saniyede durur ve zamanlayıcıyı sonlandırır. Ultrasonik sensörün vermiş olduğu değer, iletken dalga atışı alınan yankı sinyali arasındaki zaman farkını aynı süreye sahip eşit derecedeki darbeyi fark etmesini sağlar. Bu aşamaların tamamı gerçekleştiğinde ultrasonik sensör çalışmış ve işlevini yerine getirmiş olur.
 • Ultrasonik Sensör Nerelerde Kullanılır?

  • Ultrasonik sensörlerin kullanım alanı geniş bir skalaya sahiptir. Genel olarak günlük hayatta kullanımları oldukça fazla olan ultrasonik sensörler; araç park sensörleri, hırsız algılama sensörleri, otomatik kapı sensörleri gibi pek çok mekanizmada yer almaktadır. Ultrason görüntüleme alanında da tercih edilen sensörlerin cilt ile teması zararlı olmadığı için kullanımı sağlık alanında da yaygındır. Ultrasonik sensör ile led yakma işleminde gerçekleştirebilmektedir. Bu sayede aydınlatma sistemlerinde de tercih edilen bir üründür. Tüm bunların dışında endüstriyel alanda da karşımıza çıkan ultrasonik sensörler döngü kontrolü, sıvı seviye kontrolü, iplik veya tel algılama, kişi sayısı tespiti, varlık algılama, yüksek hızlı sayım için ışın algılama ve robotik algılama gibi pek çok farklı kullanım alanında tercih edilmektedir.
 • En İyi Ultrasonik Sensör Hangisidir?

  • En iyi ultrasonik sensör ürünü için tek bir örnek vermek sağlıklı bir yönlendirme olmayacaktır. Fakat kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen markalar arasında bulunan Schneider, sensör alanında yapmış olduğu yenilikler ve kaliteli ürünleri ile dikkat çeken bir markadır.
  • Tüm ultrasonik sensör çeşitleri için elektromarketim.com’u ziyaret edebilir, ihtiyacınız olan ürünlere en uygun ultrasonik sensör fiyatları ile sahip olabilirsiniz. Kaçırılmayacak fırsatlar ve kampanyalar için üye olmayı, aynı zamanda her gün yenilenen ürünlerimizden ve indirimlerden haberdar olmak için bildirimlerinizi açmayı unutmayın!
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.