Sıralama seçin
En Düşük Fiyat
En Yüksek Fiyat
Rastgele
Puana Göre Sırala
Toplam 48 ürün görüntüleniyor.
  • Işık Perdeli Sensör Nedir?

    • Sensör çeşitleri içerisinde yer alan ışık perdeli sensörler, iki ya da daha fazla ışık algılayıcı fotoselden oluşan cihazlardır. Ayrı bir gönderici ve alıcı birim ya da bir gönderici birim ile bir reflektör kullanan bu ürünler, yüksek riskli makine personellerinin korunmasını ve güvende tutulmasını sağlayan bir sistem olarak nitelendirilebilir. Karşılıklı olarak konumlandırılan ışık perdeli sensör modelleri, insan gözünün göremediği bir alan oluşturur. Bu alana yabancı bir etki girerse, oluşan fiziksel değişim algılanır, ışık perdelerinin oluşturduğu uyarı sinyali ile cihazlara verilen komutların uygulanması sağlanır. Dolayısıyla, perdelerin ilettiği her sinyal, iş güvenliğinin arttırılmasında bir veri ve bir kaynak oluşturur. Alarm tetikleme ve acil kapatma gibi ek korumalar sağlayan ışık perdeli sensör modelleri sayesinde hem alanın tehlikeli işaretlerle geleneksel şekilde işaretlenmesine gerek kalmaz hem de operatör güvenliği büyük ölçüde arttırılmış olur. Type4, SIL3 ve PLe olmak üzere çok yüksek endüstriyel güvenlik standartlarına uygun olarak üretilen ve son derece güvenilir olan bu ürünler sayesinde entegre sistemin güvenlik uyumluluğu yüksek oranda iyileştirilebilir.
    • Bu sistemin nasıl çalıştığını anlamak, ancak çalışma prensiplerini anlamakla mümkündür. Işık perdeli sensörlerin üzerinde alıcı ve verici ünitesi bulunur. Perde içerisinde yer alan fotoelektrik vericisi paralel ve senkronize kızılötesi ışık yayan, belirli bir frekansta titreşen ve diyot led içeren ışık demetinin alıcı birime yansıtılmasını sağlar. Alıcı ünitesi içerisinde yer alan fototransistörler, yalnızca bu diyotların titreşim frekansını tespit edebilecek şekilde tasarlanmıştır. İşlem devam ederken fotoelektrik alıcı ile verici arasında meydana gelen alanda bir ya da daha fazla kızılötesi ışının kesintiye uğramasıyla, perde tarafından cihaza durdurma sinyalinin iletilir. Burada bilgi iletimi milisaniyeler içerisinde gerçekleşir. Aktif hale gelen sinyal bağlantısı mekanik ve elektriksel bölümlerden oluşur. Mekanik bağlantı vida ve çeşitli aparatlarla sisteme bağlı olması, elektriksel bağlantı ise renk kodlamasıyla bağlı olmasıdır. Işık perdesi sensörünün kesintiye uğramasıyla bu bölgede yer alan bütün elektrik işlemleri otomatik olarak durdurulur. Cihazların tekrar çalışmaya başlayabilmesi için ise kesintiye sebep olan etkenin ortadan kaldırılması gerekir. Çevre dirençleri yüksek olduğu için zorlu çalışma ortamlarında titreşime ve kirleticilere karşı dayanıklı şekilde tasarlanmış olan bu ürünler sayesinde olası kazalar önlenerek can ve mal kayıplarının önüne geçilebilir.
  • Işık Perdeli Sensör Nerede Kullanılır?

    • Olası tehlikelerin etrafında sanal bariyer oluşturmak amacıyla kullanılan ışık perdeli sensörler, bir yandan çalışan güvenliğini sağlarken, diğer yandan mal kayıplarını önleyerek iş veren maliyetini düşüren önemli ürünlerdir. Genellikle tehlikeli makinelerin olduğu, robotik kollar ve korumasız makineler gibi hızlı hareket eden ve personel açısından risk teşkil eden alanlarda yaygın olarak kullanılır. Kullanımları hayati bir önem taşıyan bu sensör çeşitleri, fotoelektrik alıcı ve verici üniteleri sayesinde personel çalışmaya devam ederken, cihazların doğrudan kapatılmasını tetikler. Kullanım alanları bir hayli geniş olan ışık perdeli sensörler, personelin korunmasının yanı sıra ürünlerin algılanması ve saydırılması uygulamalarında da sıklıkla tercih edilir. Örneğin; nakliye firmalarının yan yana veya üst üste koydukları koli sayısı bellidir. Burada bir hata olduğunda ve fazla sayıda koli dizildiğinde, bu sensör devreye girerek komuta kademesini verdiği sinyal ile uyarır. Ayrıca gelişen teknolojiyle birlikte yaygınlaşan robotik sistemlerde, robotların çalışma alanlarını sınırlandırarak hem çalışanların hem de robotların korunmasını sağlar. Kesme ve pres makinelerinde istem dışı gelişen personel müdahalelerinin ve bunun sonucunda ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçların önüne geçilmesi, yine bu sensörler aracılığı ile gerçekleştirilir. Geniş kullanım alanlarına sahip olan ışık perdeli sensör fiyatları için Elektromarketim.com’u ziyaret edebilir, satın alacağınız ürünler ile İş ve işçi sağlığı bakımından büyük avantajlar elde edebilirsiniz.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.