Sıralama seçin
En Düşük Fiyat
En Yüksek Fiyat
Rastgele
Puana Göre Sırala
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.
 • Komparatör Saati Çeşitleri ve Fiyatları

  • Genel olarak komparatör ürünleri görünüş açısından düşünüldüğünde saate benzeyen bir ibreli kontrol aleti çeşitlerindendir. Yüzeyleri bakımından birbirlerine paralelliği ve eksenlerinin de aynı doğrultusu da olması ile hassas makine parçalarının ölçümlerinde kullanılırlar. Aynı zamanda kaçıklık kontrolleri için de komparatör kullanımı sağlanmaktadır. Komparatör çeşitleri ile yüzeyler üzerinde oluşan paralelliğin, makine parçalarının ölçüleri ve kaçıklık kontrollerini yapabilen, görünüşleri bakımından da saate benzeyen bir ibreli kontrol aleti çeşididir. Özellikleri bakımından komparatörlerin yoklayıcı uçları sayesinde kontrol edilen yüzeylerin üzerinde farklılıkları büyülterek de göstermektedir. Tüm komparatör saati ve çeşitleri için elektromarketim.com ‘u ziyaret edebilir, en uygun fiyat listeleri ile satın alarak da kullanabilirsiniz. Hepsi oldukça kaliteli ürün yapısına sahip olan çeşitler olup, sizlere rahatlık sunacaktır. Yüksek performanslı bir çalışma alanı için hemen komparatör saati çeşitlerimize göz atabilirsiniz.
 • Komparatör Saati Nedir?

  • Komparatör çeşitleri bir diğer ismi olan ölçü saati olarak da bilinmektedir. Komparatör saatleri ile boyutların mukayeselerini yapmak için ölçme işlemlerinde ve küçük ölçü farklarının okunmasında tercih ederiz. Geometrik olarak biçim değişikliklerinin kontrollerini sağlamak için de komparatör saatleri kullanılmaktadır. Ölçme ve kontrol aleti olarak kullanımları sağlanan ölçü saatlerine komparatör adı verilmiştir. Komparatör saatleri için bir saat ve kadran gerekmektedir. Hassasiyetleri bakımından 0,01 mm – 0,001 mm oranları doğrultusunda değişimler söz konusudur. Ölçü aralıkları ise 0-0,25 mm, 0-0,5 mm, 0-1 mm, 0-5 mm, 0,10 mm, 0,30 mm arasında değişmektedir. Kompaktörün kısımları ise büyük ibre ile üzeri 100 eşit parça ile bölünmüş olan bir gösterge ile önünde hareket etmektedir. Her bölüm açısından 0,01 mm oranını göstermektedir. Bunun seneni ile mili 1mm hareket etmesi ile ibreleri 100 bölüntüsü gösterge önünde bir tam devir yapmaktadır. Dolayısı ile 1 bölümlük dönüş kısmı 1/100 mm = 0,01 mm olmaktadır. Komparatör çeşitleri küçük ibreleri sayesinde tam mm oranlarını gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Komparatör sıfır çizgisinin sağında ve solunda olmak üzere + ve – işaretleri ile ya da tolerans göstergeleri bulunmaktadır. Ölçme esnasında ise ibre + tarafa gittiğinde ölçünün büyüdüğünü görebilir, - tarafa gittiğinde ise küçüldüğünü anlayabilirsiniz. Komparatör saatleri bilinen bir başlangıç oranına bağlı olarak ölçü lokması ya da malafa ile ayarlanabilmektedir. Aynı zamanda ölçülecek olan parçaların da bu ölçüye göre karşılaştırılması yapılarak, farklılıklarının tolerans sınırlarını aşıp aşmadığını da kontrol edebilirsiniz.
 • Komparatör Saati Neden Kullanılır?

  • Kullanım amaçları bakımından komparatör saati çeşitleri küçük ölçülerin okunması, geometrik şekillerde değişikliklerin ölçümleri durumundan kolaylık sağlarlar. Bu ölçü saatleri yani komparatörler ile birçok farklı işlem de yapabilirsiniz. Genel kullanımları bakımından mukayese yapmayı sağlamanıza yardımcı olurlar. Bunun dışında dış çap kontrolü ve aynı anda da çok boyutlu kontrolleri yapabilmektedir. İç çap için de kontrol sistemleri bulunması ile rahatlık sunarlar. El ile doğrusal hareketin kontrolünü sağlayabilir, derinlik ve yüksel kontrolü gibi durumları da görebilirsiniz. Yüzey üzerinde diklik kontrol çalışmaları da yapılabilmekte olup, karşılıklı konum kontrolü de sağlanır. Bunların dışında da derinlik kontrolleri ve salgı yalpa kontrolü de sağlanmaktadır. Kullanım amaçları bu şekilde maddeler halinde söylenebilmektedir. Kullanım amacınıza bağlı olarak seçim yaparsanız çok daha rahat bir kullanım sağlayabilirsiniz.
 • Komparatör Saati Nasıl Kullanılır?

  • Komparatör çeşitleri bakımından kullanımı aslında oldukça basit şekilde üretilmişlerdir. Kullanımlarında komparatörün ayağını bir yere sabitleme işlemi yapıldıktan sonra kontrol etmek istediğimiz yüzeye komparatörlerin ucuzunu değdirmemiz gerekmektedir. Sonrasında saatinin ibresini sıfırlamamız gerekecektir. Kontrollerini sağlayacağımız parçanın her hareketine bağlı olarak ibre üzerinde değişimleri gözlemleyebiliriz. İbre kabul edilen tolerans içerisinde kalıyorsa eğer her şey yolunda demektir. Komparatör saatleri ile makine kontrol ve ayarında komparatör kullanma işlemlerini yapabilirsiniz. Kullanımları bu şekilde sağlanan komparatör saati modelleri aynı zamanda birkaç çalışma kuralına da sahiptir. Ölçme uçlarına hiçbir şekilde ince yap ya da gres yağı değdirilmemesi gerekmektedir. Silindirik olan ve salgı kontrol işlemlerinde kullanımları sağlanan çok küçük ölçme aralığı olan ürünler ile kullanılması gerekmektedir. Aynı zamanda hassas ölçüm aletleri arasında yer almaları ile dikkatli kullanım gerekmektedir. Örnek olarak hassas yapıda olan komparatör saatleri ile kontrolü yapılan nesnelerin tur atması durumunda sırayı ölçü piminin hareketinin tersi yönde meydana gelmektedir. Bu tür kullanımlar için komparatör saati modelleri uygun olan yerlerde tercih edilmesi gerekmektedir. Elektromarketim.com üzerinden en ucuz komparatör fiyatlı ile bu ürünlere ulaşarak satın alabilir, hızlı teslimat yolları ile de hemen sahip olabilirsiniz.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.