Sıralama seçin
En Düşük Fiyat
En Yüksek Fiyat
Rastgele
Puana Göre Sırala
Toplam 10 ürün görüntüleniyor.
 • Hard Disk Nedir?

  • Teknolojinin ilerlemesi ile gerçekleşen ve büyüyen dijital ilerlemeler sonucunda bilgisayar bileşenleri ile artık çok daha rahat her şeye ulaşabiliyoruz. Kullandığımız bilgisayarların sistem ve program depoları bulunmaktadır. Hard diskler bu görevi üstenmek için üretilmiştir. Kısaltışmış isimi HDD olan hard disk driver depo birimi olarak geçmektedir. Hard disklerin üzerinde bulunan manyetik plakalar bilgisayar içerisinde kaydedilen verileri depolar ve hafızasında tutar. Depolama alanına ihtiyaç duyulan tüm teknolojik aygıtların en önemli parçası olan hard diskler performans açısından kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır.
 • Hard Disk Ne İşe Yarar?

  • Bilgisayar içerisinde yer alan hard disk depolamaları sayesinde gün içerisinde birden fazla kayıt alınabilir. Kayıtlar dışında kullanılan program ve yazılımların kayıtları esnasında veriler çok daha kolay ön plana çıkmaktadır. Bilgisayar hafızasının yüksek olması arka planda devamlı olarak gerçekleşen işleyiş için çok daha rahat bir yol izlenmesini sağlar. Hard diskler bu konuda neredeyse tüm gelen verileri kalıcı olarak depolayıp hafızalarına kaydettikleri için bilgisayar sisteminin düzgün bir şekilde çalışabilmesini hedefler.
  • Dosyaların bilgisayarınıza karşı taraftan yüklenebilmesi için depolama birimine yani hard disk harici sistemine ihtiyacınız vardır. Hard disk okuyucu kurtarmak istediğiniz verilere kolayca ulaşılabilir hale getirebilirsiniz ve bu sayede hard disk kurtarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer hard disk laptop ve bilgisayar sistemini desteklenmiyorsa hiçbir şekilde işlem yapamaz ve depolama işlemin gerçekleştirilemez. Hard disk içi depolama ile ilgili yer açma konusunda hard disk temizleme işlemini rahatlıkla yapabilir ve bilgisayarınıza zarar vermeden ilerleyebilirsiniz. Hard disk çeşitleri bilgisayarlar için en önemli aygıtlardan biridir ve bu sayede çok daha fazla kapasite sahibi olmasına yardımcı olur.
 • Hard Disk Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Hard disk alırken dikkat etmemiz gereken en önemli konu hafızası olabilir. Birden çok seçeneği olan bellek kapasitesi ile harddisk biçimlendirme işlemlerinizi çok daha hızlı ve kolay bir yolla ilerletebilmenizi sağlar. Hard disk bağlantı kablosu ile de bağlantı sağlanabilir ve hard disk usb dönüştürücü ile depolama işlemlerinizi yapılabilir. Hard disk depolama alanları bayt olarak isimlendirilmektedir.
  • En çok tercih edilen depolama kapasitelerine örnek verecek olursak; Hard disklerde 128, 256, 512 gb seçenekleri de mevcuttur. En çok tercih edilen hard disk 1 tb ise 1024 GB ile eş değerdir. Bunların dışında hard disk 250 gb çeşitleri ve hard disk 500 gb çeşitleri de sıklıkla tercih edilir. Depolama kapasitesi dışında bir diğer önemli konu ise hard disklerin muhafaza edilmesi noktasıdır. Dış etkenlerden korumak için hard disk kılıfı ile muhafaza edilmesi gerekmektedir.
 • Hard Disk ile SSD Arasındaki Fark Nedir?

  • Hard Disk SSD arasında birden fazla farklılık söz konusudur. SSD hard disk farklarına biraz örnek verecek olursak;
  • Hard Diskler veri depolama işlemi için dönen bir disk kullanır fakat SSD diskler hareketli bir mekanizmaya sahip olmadıkları için görünüş olarak usb cihazına benzer.
  • Hard Diskler birden fazla farklı parçaların birleşmesiyle meydana geldiği için çok daha hassastır ama SSD diskler tek parça olduğu için çok daha sağlam bir yapıya sahiptir.
  • Hard disk veri kurtarma işlemi çok daha kolayken, SSD diskler ile bu işlem oldukça zordur. Bu yüzden hard disk kurtarma işleminde çok daha güvenilirdir.
  • SSD disklerin kapasitesi bellidir ve kapasitesi ne kadar ise o kadar veri işleyebilir, hard diskler ise depolama alanı ve kapasiteleri değişkenlik gösterdiği için böyle bir sorun yaşamazlar.
 • En İyi Hard Disk Hangisidir?

  • Hard disk kutusu seçimi konusunda en iyisine karar verme aşamasında önemli olan depolama yeri ve kapasitesidir. Kendi ihtiyacınıza göre uygun olan depolama hacmine karar verdikten sonra en iyi hard disk seçinizi yapmış olursunuz. Seagate ve Western Digital markalarının en uygun hard disk fiyatlarını incelemek için elektromarketim.com’u ziyaret edebilir, tüm hard disk çeşitleri hakkında bilgi alabilirsiniz.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.