Sıralama seçin
En Düşük Fiyat
En Yüksek Fiyat
Rastgele
Puana Göre Sırala
Toplam 110 ürün görüntüleniyor.
1 2 3
 • Manyetik Switch Nedir?

  • Manyetik switchler, manyetik alan içerisinde temasın kurulması ve kesilmesi için kullanım sağlanan elektrik anahtarları olarak bilinir. Mıknatıs ve manyetik olarak iki parçayı içeren bu anahtarlar, normalde açık ya da normalde kapalı kontaklı olabilir. Manyetik switch modelleri, işlevlerini yerine getirebilmek için yeterince güçlü bir manyetik alana ihtiyaç duyar. Bu alan oluşturulduğunda etkin konuma geçer, kaldırıldığında ise açılır. Kararsız ortamlar gibi anahtar ile hareketli elemanların doğrudan temasının mümkün olmadığı ya da istenmediği durumlarda kullanımı tercih edilebilir. Bu ürünlerin temas derecesi, bir kontağın watt cinsinden anahtarlayabileceği maksimum güçtür. Manyetik alan oluştuğunda kontakları açan veya kapatan manyetik anahtarlar Reed anahtarları, Hall etkisi anahtarları, Triyak ve Transistör anahtarları olmak üzere çeşitlere ayrılır.
  • Reed Switch: Manyetik alanın yaklaşması ile manyetik kontaklar tetiklenir ve aktive olur. Ardından devreyi açarak ya da kapatarak belirlenen işlevini yerine getirir. Doğru şartlarda kullanıldığında çalışma hassasiyeti ve güvenilirliği oldukça yüksektir. Sahip olduğu tasarımı ile yüzey korozyon sürecinin ortadan kalkmasını sağlar. Genellikle pozisyonların belirlenmesi işlevinde, çeşitli otomasyon uygulamalarında kullanılır. Konumlarına göre normalde açık ve normalde kapalı Reed switch olmak üzere kendi içerisinde çeşitlere ayrılır.
  • Hall Effect Switch: Hall etkisine dayalı bir konum sensörü olarak da adlandırabileceğimiz bu ürün modeli, manyetik alan varlığını algılayan ve gücünü ölçen anahtardır. Standart bir anahtar gibi çalışan Hall switch, mafsallı kol ve basmalı düğmenin yerine manyetik alan kullanır. İletkende bulunan elektronların sapma yönü manyetik alanının yönüne dik şekildedir. Bu durumda elektron yoğunluğu, plakanın farklı taraflarında olur ve potansiyel farka sebep olur. Hall anahtar ise bunu sabitler.
  • Triyak ve Transistör Switch: İçerdikleri ek devreler nedeniyle en karmaşık anahtarlar olarak bilinir. Triyak switchler AC voltaj, Transistör switchler ise DC voltaj sistemlerindeki güç kontrolü ile anahtarlama uygulamalarında kullanım için tasarlanmıştır. Güçlü yapıları sayesinde ağır hizmet ve yüksek akımlı anahtarlama uygulamalarında kullanıma uygundur. Hall etkisi ya da Reed switchler ile kullanılarak akım taşıma kapasiteleri arttırılabilir.
 • Manyetik Switch Nasıl Çalışır?

  • Manyetik anahtar modelleri kullandıkları mıknatıs veya elektromıknatıslar ile manyetik alan oluşturarak anahtarı açan ya da kapatan ürünlerdir. Manyetik switch çalışma prensibi, elektromanyetik bobinin elektrik ile uyarılması ve ardından enerjisinin kesilmesi şeklindedir. Akımın bobinden geçmesiyle yakınında bulunan diğer mıknatısları çeken manyetik alan oluşturur. Bobin sarıldığı ve akımın artık akmadığı durumda manyetik alan çökerek anında tüm enerjiyi serbest bırakır. Bu durum, elektrikli bir cihazın kapatılması sonucu tüm süreç tamamen durana dek tellerin içerisinde bulunan akımın birikmiş enerjileri serbest bırakmak için akmaya devam etmesi şeklinde örneklenebilir.
 • Manyetik Switch Nerede Kullanılır?

  • Kullanım alanları bakımından manyetik anahtarlar, genellikle kapı ve pencerelerin açık-kapalı kontrollerinde manyetik kapı switchi olarak karşımıza çıksa da otomotiv, beyaz eşya ve endüstriyel sektörlerin yanı sıra daha pek çok alanda daha kullanılabilmektedir. Hall switchler genellikle akım algılama, konumlandırma, hız ve yakınlık algılama uygulamalarında tercih edilir. Yarı iletken yapıya sahip olan ve mekanik teması olmayan bu anahtar modelleri fabrika otomasyon ekipmanlarında, araç aktüatörlerinde ve asansör kabinlerinde limit anahtarı olarak kullanılabilir. Bunların yanı sıra bazı bilgisayarlarda ve yazıcılar gibi tüketici ekipmanlarında da kullanım sağlanabilir. Güçlü anahtarlar olarak tabir ettiğimiz Transistör ve Triyak switchler, yüksek akımlı anahtarlamanın gerektiği alanlarda ve ağır hizmet uygulamalarında kullanımı ideal ürünlerdir. Genellikle motor ve rölelerin yanı sıra diğer endüktif tip yüklerin kontrolünde kullanılır. Manyetik alanlara karşı hassas yapıda olan Reed anahtarlar ise güvenlik alarmlarında, ev aletlerinde, araç ve ağır makine kapıları gibi sınır ve yakınlık anahtarı uygulamalarında kullanımı yaygın ürünlerdir.
  • Emas ve Schneider markalarına ait manyetik switch fiyat ve çeşitleri için Elektromarketim.com’u ziyaret etmeyi unutmayın.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.