Sıralama seçin
En Düşük Fiyat
En Yüksek Fiyat
Rastgele
Puana Göre Sırala
Toplam 16 ürün görüntüleniyor.
 • VGA Kablo Nedir?

  • Video Grafik dizini olarak bilinen VGA kablo, IBM tarafından geliştirilmiş olan bir tür görüntü aktarım kablosudur. Görüntünün cihazlar arası aktarımını mümkün kılan bu kablo modelleri, kaynak cihazın grafik kartında yer alan görüntünün diğer cihazlara yansıtılmasını destekler. Yüksek frekanslar kullanan VGA kabloların ilettiği görüntüler de nispeten yüksek çözünürlükte olur. Ancak burada video kalitesi, kablo kalitesi ile bağlantılı olarak değişiklik gösterir.
  • Bağlantı kabloları içerisinde yer alan VGA kabloları, 3 sıra halinde toplam 15 pin’i içeren ve genellikle mavi renkte olan çift taraflı bir bağlantı kablosudur. Buradaki her pin farklı bir fonksiyona sahip olup, görüntülerin sağlıklı bir şekilde elde edilebilmesi için bu pinlerin tümünün sorunsuz çalışıyor olması gerekir. VGA kablo, sahip olduğu teknoloji ile 640x480 çözünürlüğü 60 Hz yenilenme hızı ile 16 bit renkle birlikte sunabilir. Görüntü çözünürlüğünün 320x200 oranının altında olması durumunda ise ekrana 256 renk halinde yansıtılır.
  • Kullanım alanları bakımından en yaygın VGA kablo kullanımının bilgisayarlar olduğunu söylemek yanlış olmaz. Evlerde, okullarda ve iş yerlerinde oldukça sık tercih edilen VGA kablolar, bilgisayar ve monitörlerin yanı sıra projeksiyon aletleri, tabletler, telefon ve televizyonlar gibi görüntü aktarımına ihtiyaç duyulan daha birçok alanda daha kullanıma uygundur. Yalnızca görüntü yansıtma görevini üstlenen VGA kablosu modellerinde ses çıkışı bulunmaz. Bu nedenle görüntünün yanı sıra ses aktarımının da istendiği durumlarda VGA kablosu modelleri olarak bilinen HDMI kablo ve DVI kablo kullanımı tercih edilebilir. VGA kendi başına ayrı bir teknoloji olsa da görüntü aktarımı konusunda benzeşen bu ürünler de kullanılabilir. 20cm ve 30cm gibi kısa kablo uzunluklarının yanı sıra 1, 3, 10, 20, 25, 30 ve 40 metre gibi farklı uzunluk seçenekleri ile kullanıcıya sunulan bu ürünler arasından ihtiyaçlarınız dahilinde seçim yapabilir, Elektromarketim.com üzerinden en uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.
 • VGA Kablo Nasıl Çalışır?

  • VGA teknolojisine sahip olan bu kablo modelleri, 15 pin’li özellikte olan VGA konnektörü aracılığıyla, her pin’e karşılık gelecek deliğe sahip olan VGA girişine bağlanarak analog sinyallerin alınmasını sağlar. Bu sayede kaynak cihazdan alınan sinyallerin, görüntünün aktarılacağı cihaza iletilebilmesi için bir yol oluşturur. VGA kablosunda bulunan her pin’in hizmet ettiği amaç farklıdır. İlk üç pin mavi, kırmızı ve yeşil video sinyallerinin aktarılmasını, renk yoğunluğunu ve ekranda renkli görüntülerin oluşabilmesini sağlarken, 5-6-7-8-10 numaralı pin’ler elektrik sinyallerinin kontrolünü sağlayarak görüntünün kesintisiz olarak aktarılmasını destekler. Dikey ve yatay senkronizasyonu 13 ve 14 numaralı pinler sağlar. 4-9-11-13-15 numaralı pin’ler ise analog ekranların tanımlanabilmesi için kullanılırken, bu pin’ler dijital ekranlarda işlevsizdir. VGA kablo bağlantısı yapıldığında her pin kendi görevini yerine getirerek sinyal akışıyla görüntünün ortaya çıkmasını sağlar. Dijital ekran kullanımında analog ekran tanımla pinlerinin çalışmaması herhangi bir probleme neden olmaz, ancak bazı pinlerin eksik olması durumunda görüntü sekteye uğrayabilir.
 • VGA Kablo Nasıl Takılır?

  • Analog video sinyallerini bir cihazdan diğerine taşıyan VGA kablolar, görüntü aktarımını sağlayan ve bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılan ürünlerdir. İşlevlerini yerine getirebilmeleri için cihazların üzerinde yer alan ve genellikle mavi renkte olan VGA girişlerine takılması gerekir. İki uçlu olan bu kabloların hangi ucu olduğu fark etmeksizin bir ucu kaynak cihaza diğeri ise görüntünün aktarılacağı cihaza takılır. Ardından yanında bulunan vidalar yardımıyla sabitlenerek kablonun oynaması ve hassas yapıda olan pinlerin arızalanması önlenir. Ayrıca VGA girişi bulunmayan cihazlar için VGA kablo HDMI dönüştürücü, kısa kablolar için ise VGA kablo ek yapma işlemi ile cihazlara takılabilmektedir.
  • Powermaster, S-link ve daha birçok markaya ait en iyi VGA kablo fiyat ve modellerini Elektromarketim.com’da bulabilir, kampanya ve avantajlarımızdan yararlanarak ihtiyaç duyduğunuz tüm ürünleri en uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.