Sıralama seçin
En Düşük Fiyat
En Yüksek Fiyat
Rastgele
Puana Göre Sırala
Toplam 24 ürün görüntüleniyor.
 • İzolasyon Trafosu Nedir?

  • İzolasyon trafoları, birincil ve ikincil sargısı arasında izolasyon oluşturularak üretilmiş olan trafo çeşitlerinden biridir. Hem insanları hem de sistemleri korumaya yönelik tasarlanmış olan bu ürünler, primer gerilimine karşı sekonder tarafını izole eder ve hassas cihazların güvenli bir şekilde çalışmalarını destekler. Yük ile şebeke arasında yalıtım görevini üstlenen izolasyon trafoları, şebekede meydana gelebilecek dengesiz yüklenme problemlerinin önüne geçilebilmesini sağlar. İzole edilen yapısı sayesinde elektrik çarpması riskini ortadan kaldırır. İzolasyon transformatörü ve ayırma trafosu isimleriyle de bilinen bu ürünler, monofaze ve trifaze izolasyon trafosu olmak üzere kendi içerisinde çeşitlere ayrılır.
  • Tek Fazlı İzole Trafo: Yük ve şebekenin yalıtılması amacıyla tek fazlı sistemlerde kullanılır. Bu ürünler sayesinde lineer olmayan yüklerin oluşturacağı manyetik kirliliğin şebekeye, şebekedeki manyetik gürültülerin ise yüke aktarılması önlenir.
  • 3 Faz İzole Trafo: Endüstriyel amaçlı kullanılan cihazların, güvenli bir şekilde çalıştırılması amacıyla kullanılır. Burada, lineer yapıda olmayan cihazların oluşturacağı elektriksel kirliliğin şebekeye, şebekedeki manyetik gürültülerin ise hassas yapıdaki endüstriyel cihazlara yansıması engellenir.
 • İzolasyon Trafosu Ne İşe Yarar?

  • Primer ile sekonder arasındaki güvenlik yalıtımını sağlayan izolasyon trafoları, insanların çarpılma riskinin bulunduğu alanlarda, bu risklerin engellenmesi görevini üstlenir. Burada, çıkış sargısı hatlardan tamamen izole hale geldiğinde meydana gelecek yüksek akımdan trafo gücü kadar koruma sağlar. Çıkış sargısında ise yüksek akım ya da kısa devre esnasında çıkış voltajında düşüş meydana gelir. Şebeke ve yükü birbirinden yalıtan bu ürünler sayesinde şebekede oluşabilecek sorunların cihazlara etkisi en aza iner. Kullanıcıya sunduğu en büyük avantajı güvenlik olan izolasyon transformatörleri, aynı zamanda lineer olmayan cihazların oluşturduğu elektriksel kirliliğin ve şebeke gürültülerinin yansımasını önler. Bu sayede sistem ve cihazlar zarar görmez.
 • İzolasyon Trafosu Neden Kullanılır?

  • İnsanları ve sistemleri koruma amacıyla üretilmiş olan izolasyon trafo, şebeke ile yükün birbirinden yalıtılmasını sağlar. izolasyon trafosu kullanım amacı; elektrik çarpmasının engellenmesi, şebeke ya da yükte oluşan gürültü ve kirliliğin yansıtılmasını önleyerek cihazlara olan etkisinin en az seviyeye indirmek olarak açıklanabilir. İzolasyon trafosunun olmadığı sistemlerde, kişilerin şebekeye dokunması halinde eğer toprak potansiyelinde bulunuyorsa elektrik çarpması riski meydana gelir. Ancak şebekede izole trafonun bulunduğu durumlarda kişi şebekeye dokunduğu zaman elektrik çarpması riskiyle karşılaşmaz. İzolasyon trafoları, sanayi alanlarında sıklıkla kullanılan makinelere elektrik hatlarından gelebilecek zararların minimum seviyelere indirilmesini mümkün kılar.
 • İzolasyon Trafosu Nasıl Çalışır?

  • İzolasyon trafosu çalışma prensibi bakımından diğer trafolarla benzeşir. Bu ürünlerde trafoya uygulanan alternatif gerilimin ardından primer sargıdan da alternatif akım geçer. Bu akım, nüve üzerinde manyetik alan oluşturur ve yine nüve üzerinde sarılı olan ikincil primer sargısını keser ve gerilim indüklenir. Frekansta bir değişiklik oluşturmadan, primer sargısından alternatif gerilim uygulanır ve hiçbir elektriksel bağ olmadan sekonder sargısından yükseltilmiş ya da düşük şekilde alınır. İzolasyon trafosunda birinci bobin, ikinci bobinden daha çok sarıldığında voltaj düşer, ikinci bobin daha fazla sarıldığında ise voltaj artar.
 • İzolasyon Trafosu Nasıl Bağlanır?

  • İzolasyon trafosu bağlantısı, istenilen güvenliğin elde edilebilmesi bakımından oldukça önemlidir. Bağlantı esnasında özellikle izolasyon trafosu topraklama işleminin yapılmasına dikkat edilmelidir. Bunun sebebi, trafonun çarpılma riskinin önüne geçmesi olarak açıklanabilir. Aksi halde görevini yerine getiremez ve bu durum birçok probleme sebep olabilir. Transformatörde yalnızca nötr uç tutulduğunda çarpılmaya sebep olmaz. Ancak faz ucu tutulduğunda çarpılma yaşanır. Bunun sebebi, trafo merkezlerinin yıldız orta noktasının toprağa bağlanması olarak açıklanabilir. Bu nedenle faz ucu tutulduğunda trafo merkezindeki yıldız ucu ile akım yolu toprak yardımıyla tamamlanır. Çalışma yapılacak alana doğrudan bağlanan izolasyon trafosu çarpılmaya sebep olmaz. Çünkü çalışma esnasında kullanılan elektrik, şehir şebekesinden izole edilir. Ancak bu ürünlerle çalışılırken de gerekli önlemler alınmazsa elektrik çarpması riski söz konusu olacaktır.
 • İzolasyon Trafosu Seçimi Nasıl Yapılır?

  • Elektrik panolarının çoğunda kullanılan izolasyon trafosu seçimi oldukça önemli bir konudur. Transformatör gücü kadar koruma sağlayan bu ürünler, cihazların ve sistemin gerekliliklerini karşılamazsa yeterli koruma sağlanamaz ve çarpılma riski devam eder. Ekipmanların çalışma geriliminde istenilen çıkış geriliminin sağlanması, seçilen trafosunun giriş ve çıkış değerleri ile bağlantılıdır. Hem panoda oluşan harmoniklerin hem de diğer problemlerin sisteme zarar vermemesi için izolasyon trafosu güç hesabı işleminin yapılması, bunun sonucunda en uygun ürün modelinin belirlenmesi gerekir. Sanayi alanlarında 3 faz, normal kullanımlarda ise tek faz izolasyon trafo modelleri kullanılır. Hem güvenli hem kaliteli yapıları ile Entes izolasyon trafosu modelleri geniş bir yelpazede kullanıcılara sunulmuştur. Farklı gerilim ve akım değerlerinde olan bu ürünler arasından seçim yaparak, cihaz güvenliğinizin yanı sıra kişisel güvenliğinizi de sağlayabilirsiniz. Elektromarketim.com üzerinden izolasyon trafosu fiyat ve çeşitleri inceleyebilir, kampanya ve avantajlı fiyatlarımızdan yararlanabilirsiniz.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.