Sıralama seçin
En Düşük Fiyat
En Yüksek Fiyat
Rastgele
Puana Göre Sırala
Toplam 3 ürün görüntüleniyor.

Takometre Çeşitleri


Takometre, elektrikli motorların hızını ölçen bir cihazdır. Takometre devir ölçer cihazı, döner makinelerin dakikada oluşturduğu devir sayısını ölçer. Devir sayısı RPM cinsinden ifade edilir. Bu sebeple RPM ölçer olarak da bilinebilirler. Ayrıca, turmetre olarak da adlandırılan takometreler birçok farklı modele sahiptir.


Devir ölçer takometre, motor ile aynı hızda dönen bir parçaya sahiptir. Devir ölçer aleti, devri ölçülmek istenen motor miline temas ettirildikten sonra hareket, parça tarafından tur sayısına çevrilir. Araçlar için tako metre, sürücülere motordan gelen gücü ve performansı anlamalarında yardımcı olur. Motorun aşırı hızda çalışmasını önleyerek aşınmayı azaltabilir ve yakıt verimliliğini artırabilir.


Endüstriyel makinelerde takometreler, üretim süreçlerini izlemek, makinelerin doğru hızda çalışmasını sağlamak ve bakım zamanlamasını planlamak için kullanılır. Devir ölçer çeşitleri, makinelerin verimli bir şekilde çalışmasını sağlayarak gereksiz aşınma ve hasarı önleyebilir.


Takometreler dijital ve analog takometre olarak iki ana kategoriye ayrılır. Analog modeller, mekanik takometre olarak da adlandırılabilir. Peki, takometre çeşitleri nelerdir?

     Dijital Takometre


Takometreler içerisine yer alan dijital takometre nedir ve ne işe yarar? Dijital takometre, LED veya LCD ekrana sahip elektro-optik takometre modelidir. Dijital turmetre çeşitleri, verileri bu ekranlara yansıtır ve bellekte depolar. Dijital takometre sensörlü çalışması sayesinde, motor miline temas ettirildiğinde her bir tur elektro-optik algılayıcıdan ışık sinyali gönderir. Sensör, motor şaftının dönüşünü elektrik sinyallerine dönüştürür. Bu sinyaller, dijital devir ölçer ekranında RPM değerine dönüştürülür. Dijital model takometre çeşitleri, analog modellerin aksine kadran ve iğne içermez. Bu sayede, devir ölçme işlemleri daha kolay gerçekleşir.


Dijital takometrelerin bazı modelleri sadece temaslı takometre iken, bazıları hem temaslı hem de temassızdır. Temassız takometre, dönen parçaya fiziksel olarak temas etmeden ölçüm yapar. Ölçüm işlemleri ise lazer teknolojisi sayesinde gerçekleşir. Dijital takometreleri, uygun dijital takometre fiyatları ile Elektromarketim’de bulabilir ve sipariş edebilirsiniz!

     Lazer Takometre


Lazer takometre, dijital takometre modellerinden biridir. Lazer devir ölçer cihazı, ölçülecek olan dönen parçaya temas etmeden ölçüm gerçekleştirir. Lazerli temassız devir ölçer, lazer sistemleri ile ölçüm yapar ve ekranda ölçümlerin görüntülenmesini sağlar. Lazer ışını, parçaya çarparak geri döner. Lazer takometer, lazer ışınının gidiş-dönüş süresini ölçerek, devir sayısını hesaplar. Ayrıca, bu takometrelere teker takılarak, hareketli parçanın uzunluğu ve hızı da ölçülebilir. Tekerlekli turmetre başlığı ile bu ölçümler yapılabilir. Elektromarketim’den en uygun devir ölçer fiyatları ile alışverişin keyfini çıkarın!

Takometre Özellikleri


Takometreler, hareketli parçaların hızını ölçen cihazlardır ve devir sayılarını RPM cinsinden ifade ederler. Temel özellikleri arasında, dönen parçanın devir sayısını hızlı bir şekilde ölçmeleri bulunur. Çeşitli modelleri ile birçok dönen ve hareketli parçanın devir ölçümünü kolaylıkla yapabilirler.


Devir ölçen ölçü aleti takometreler, değişik ölçme yöntemlerine de sahiptir. Bu özellikleri ile mil veya kasnağa direkt temas ederek ölçüm yapabilirler. Makinelerin devirlerinden çıkan titreşim ile ölçüm yapabilirler. Rotor gerilimi ve frekansı ile ölçüm yapabilirler ve son olarak optik ışıklar ile de bu işlemi gerçekleştirebilirler.


Takometre devir ölçer cihazlarının, hassasiyeti oldukça yüksektir. Devir sayılarındaki küçük değişiklikleri dahi tespit edebilirler. Devir ölçer cihazlar çoklu arayüz seçeneklerine sahiptir. Analog ve dijital gibi farklı çalışma prensiplerini destekleyebilirler. Endüstriyel ortamlarda sıkça kullanılan devir ölçerler, aşınma, darbe ve çevresel etkilere karşı dirençli olma özelliklerine sahiplerdir. Aynı zamanda taşınabilir olmaları ise kullanıcılara büyük avantaj sağlar.

Takometre Kullanım Alanları


     Takometreler, endüstriyel ve makineli sistemlerdeki dönen parçaların hızını ölçmek ve kontrol etmek amacıyla kullanılır. Takometreler, geniş bir uygulama yelpazesiyle birçok alanda tercih edilir.


     Takometre devir ölçme cihazı, endüstriyel makinelerin motorlarında ve dönen parçalarında kullanılarak, makinenin performansını izlemeye yardımcı olur.


     Otomotiv endüstrisinde, araç motorlarının devir hızını ölçmek için kullanılır. Motor krank mili dönüşünü gösterir.


     Elektrik jeneratörlerinde ve rüzgar türbinlerinde, jeneratörlerin ve türbinlerin dönüş hızlarını kontrol etmek için kullanılır.


     İş makinelerinde ve ekipmanlarında kullanılarak, makinelerin çalışma hızlarını izlemeye yardımcı olur.


     Gıda üretiminde ve ilaç endüstrisinde, üretim hatlarında kullanılan makinelerin devir hızlarını kontrol etmek için kullanılır.


     Sağlık sektöründe, hastaların kan akış hızını ölçmek için tercih edilir.


     Geri dönüşüm, kimya ve kağıt fabrikalarındaki makinelerin çalışma hızlarını ölçmek için kullanılır.

Takometre Avantajları


     Takometreler, dönen parçaların hızını hassas bir şekilde ölçerek, potansiyel sorunları önceden tespit etme ve verimliliği artırma konularında avantajlar sunar.


     Takometreler, mil devir sayılarındaki en küçük değişiklikleri dahi tespit edebilen yüksek hassasiyetlere sahiptir. Bu özellik, makinelerin güvenliği ve performansını artırmak adına avantajlıdır.


     Takometreler çeşitli protokolleri destekleyerek, analog ve dijital çıkışlar gibi farklı arayüz seçenekleri sunarlar.


     Takometreler, dayanıklı malzemelerden üretilir ve aşınma, darbe ve çevresel etkilere karşı dirençlidir. Bu avantaj sayesinde, cihaz uzun ömürlü kullanılabilir.


     Takometreler programlanabilir özelliklere sahiptir. Kullanıcılar, cihazı belirli koşullara uyacak şekilde özelleştirebilir.

En İyi Takometre Markası: Unit Ölçü Aletleri


Unit takometre çeşitleri endüstriyel ölçüm alanında sıklıkla kullanılan cihazlardır. Unit takometreleri, yüksek doğruluk, hassasiyet ve dayanıklılık gibi özelliklere sahiptir. Çeşitli endüstri sektörlerinde geniş bir uygulama yelpazesi bulunur. Özellikle motorların performansını ve verimliliğini izleme, makinelerin hızını kontrol etme, dönen nesnelerin doğruluğunu ve performansını takip etme gibi çeşitli uygulamalarda Unit takometreleri yaygın olarak tercih edilir.


Unit takometreleri, 0,01 RPM'ye kadar hassasiyetle ölçüm yapabilir. Özellikle küçük devir sayılarını ölçmek için gerekli olan hassasiyeti sağlarlar. Unit takometreleri, zorlu çalışma koşullarına dayanacak şekilde özel olarak üretilir. IP65 koruma derecesine sahip olan takometreler, aynı zamanda 1000 V'a kadar elektriksel korumaya sahiptir. Unit marka takometrelere Elektromarketim üzerinden sahip olabilir ve uygun fiyat avantajlarından yararlanabilirsiniz!

En Uygun Takometre Fiyatları


Takometre fiyatları, takometrelerin çeşitlerine ve özelliklerine göre değişir. Analog ve dijital çeşitler, takometre fiyat bakımından birbirlerinden farklıdır. Dijital devir ölçer fiyatları, analog modellere göre daha yüksek olabilir. Bunun nedeni ise daha hassas ve pratik ölçümler yapabilmeleridir. En uygun takometre fiyatlarına Elektromarketim’den ulaşabilir ve bütçenize hitap eden seçeneği kolayca bulabilirsiniz. Birbirinden kaliteli takometrelere güvenli ödeme yöntemleri ve hızlı teslimat yolları ile sahip olabilirsiniz. Elektromarketim, araç takometre fiyatları olmak üzere çeşitli fiyat aralıklarındaki takometreleri sizlere sunar. Şimdi ziyaret edin ve fırsatları kaçırmayın!

Neden Elektromarketim'den Almalıyım?


     Elektromarketim’in hassas devir ölçümleri yapabileceğiniz kaliteli takometreleri, uygun fiyatlar ile sunar. Geniş ürün yelpazesi içerisinden ihtiyacınız olan modele ulaşabilirsiniz.


     Elektromarketim’in birden fazla ödeme yöntemlerinden, size uygun olan ile ödeme yapabilir ve siparişinizi tamamlayabilirsiniz. Tüm test ve ölçüm aletlerini kolayca inceleyebilir, rahatlıkla kullanımını sağlayabilirsiniz.


     Elektromarketim’den yapacağınız toplu alımlar, Elektrotoptan sistemi ile avantajlı hale gelir. Size özel hazırlanan teklifler ile toplu alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.


     Elektromarketim soru ve taleplerinize anında yanıt veren ve çözüm bulan bir müşteri hizmetleri ekibine sahiptir. Müşteri hizmetleri ekibimize her sorunuzu sorabilir ve yardım talep edebilirsiniz.


     Elektromarketim'in Bişeysorcaktım sisteminden, “Takometre ne işe yarar?” gibi takometreler ile ilgili tüm sorularınızı sorabilir ve sistem üzerinden yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

Takometreler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Takometre Nedir?

  • Takometre nedir? Takometre, bir makinenin veya aracın motorunun devir sayısını ölçen bir ölçüm cihazıdır. Devirler dakikada cinsinden ifade edilir. Takometre, motorun çalışma hızını belirleme, performansı izleme ve aşırı devir gibi durumları tespit etme konularında kullanılır.
 • Takometre Nasıl Kullanılır?

  • Takometre nasıl kullanılır? Takometre, aracın veya makinenin motor miline temas ettirilir. Dönen parçanın hareketi, takometre tarafından algılanarak dijital ekranda RPM cinsinden gösterilir. Temassız yani lazerli takometrelerde ise hareket eden parçanın devir sayısı lazer ışını ile okunur.
 • En İyi Takometre Hangisidir?

  • En iyi takometre, kullanıcının ihtiyaçlarına ve kullanım amacına bağlı olarak değişir. İyi bir takometre, doğruluk, hassasiyet, dayanıklılık ve kullanım kolaylığı gibi özellikleri içermelidir.
 • Takometre Birimi Nedir?

  • Takometre birimi dakikada devir sayısıdır. Bu RPM birimi olarak ifade edilir. Takometreler, dakikada devir yani tur sayısını ölçerler.
 • Takometre Ne ile Ölçülür?

  • Takometre ne ölçer? Takometreler, motorun dönen parçalarındaki hızını yani devir sayısını ölçerler. Hız ölçer takometre olarak hız ölçmeye yararlar.
 • Takometre Nedir Diğer Adı?

  • Takometre, devir ölçme cihazı olduğu için devir ölçer olarak adlandırılabilir. Bir diğer adı ise RPM cihazı ve turmetredir.
 • Dijital Takometre Ne İşe Yarar?

  • Dijital takometre, motorun devir sayısını dijital bir ekran üzerinde gösteren bir tür takometredir. Motor miline temas ettirildiğinde, optik algılayıcılardan ışık sinyali göndererek devir sayısını ölçer.
 • Takometre Kontrolü Nedir?

  • Takometre kontrolü, bir makine veya aracın motorunun belirli devir aralıklarında test edilerek, doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etme işlemidir.
 • Takometre Nasıl Alınır?

  • Takometre satın alırken, kullanıcının ihtiyaçlarına uygun bir model seçmesi önemlidir. Dayanıklılık, doğruluk, kullanım kolaylığı ve marka güvenilirliği gibi özelliklere dikkat edilmelidir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.