Sıralama seçin
En Düşük Fiyat
En Yüksek Fiyat
Rastgele
Puana Göre Sırala
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.
 • Vida Nedir?

  • Hırdavat ürünleri içerisinde bulunan vidalar, farklı çap ve tip olarak ayrılan ürünlerdir. Düzgün silindirik veya konik yüzeyler üzerinde helis açısı ile açılan oluklardan oluşmaktadır. Vidalar üzerinde helis açısı kullanılmaktadır ve sabit eğri ve sabit burulma fonksiyonlarına sahip eğri modelidir. Silindirik mille sarılan eğrilerin tanımına helis denir. Bu açıla küçük olduğunda vidanın tutunma kuvveti artmış olur. Vidalar kendi içerisinde diş tiplerine, ağız sayılarına kullanım yerlerine, köşe biçimlerine ve helis yönlerine göre ayrılmaktadır. Tüm vida çeşitlerinin genel amacı aynı olsa da farklı model ve tiplerden oluşmaktadırlar.
 • Vida Çeşitleri Nelerdir?

  • Kullanım ve işlev olarak pek çok çeşidi bulunan vidalar genel olarak diş biçimlerine göre ayrılmaktadır. Diş tiplerine göre ayrılan bu ürünler üçgen vidalar, trapez vidalar, kare vidalar, testere vidalar ve yuvarlak vidalar olarak 5 farklı çeşitten oluşmaktadır.
  • Üçgen vidalar; bu vidaların diş açıları büyüktür. Vida adımı olarak bilinen helis açısı ise küçük bir yapıdadır. Bu sebeple bağlama vidası olarak tercih edilmektedir.
  • Trapez vidalar; bu vidalar genel olarak hareket vidası olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır.
  • Kare vidalar; genellikle güçlü ve sağlam yapılarda tercih edilen bu vida çeşitleri kuvvet iletmek için tercih edilen ürünlerdir.
  • Testere vidalar; tek yönlü eğri ve kuvvetlerin uygulandığı alanlarda tercih edilen vida çeşitleridir.
  • Yuvarlak vidalar; çoğunlukla kum, toprak toz gibi nemli alanlarda tercih edilen vidalardır.
  • Tüm bu vida çeşitleri dışında kullanım, ağız sayısı, helis yönü ve baş tipine göre ayrılan vida çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlar metrik vidalar, parmak vidalar, bağlantı vidaları, hareket vidaları, boru vidaları, tek ağızlı vida, çok ağızlı vida, ağaç vidaları, metal vidaları, sağ helis vidalar, sol helis vidalar, al köşe başlı vidalar, dört köşe başlı vidalar, silindir altı köşe yuvalı vidalar, tırtıl başlı vidalar, halka başlı vidalar ve kelebek başlı vidalar olarak farklı işlevlere sahip ürünler olarak üretilmektedir. Tüm vida çeşitleri sağlam ve dayanıklı yapıları ile doğru kullanım alanında her zaman olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlayan ürünlerdir.
 • Civata ve Vida Farkı Nedir?

  • Genel olarak cıvata ve vida ürünleri karıştırılmaktadır. Fakat birbirinden farklı ayırt edici özellikleri olan bu iki ürün modeli tip olarak benzese de işlev konusunda ayrılmaktadırlar. Civatalar genellikle somun ile beraber kullanılmaktadır. Boyut olarak vidalardan daha büyük bir yapıya sahiptirler. Vidalar ise genellikle mevcut var olan bir gövde üzerinde kullanılmaktadır. Sıkma momentine göre vidalar somun üzerinde, vidalar ise vida başı üzerinde gerçekleşmektedir. Bir diğer farkları ise cıvataların somun kullanarak birleştirme işlemi yapabilmesi ve vidaların birleştirme işlemi için somuna ihtiyaç duyulmamasıdır. Bu farklar sayesinde kullanım alanları ve işlevlerine göre ayrılan civa çeşitleri ve vida çeşitleri genel olarak cıvata adı ile bilinse de aslında çok farklı iki ürün gruplarıdır.
 • Vidaların Kullanım Alanları Nerelerdir?

  • Geniş bir kullanım alanına sahip olan vida çeşitleri farklı tip ve modelleri sayesinde pek çok işlevsel ortamda tercih edilmektedir. Neredeyse günlük hayatımızın her yerinde karşımıza çıkan bu ürünler olmazsa olmaz yardımcı bağlantı elemanlarıdır. Kullanım olarak araba, uçak, gemi sanayisinde, mobilya imalatlarında, tüm mühendislik sektöründe vidalar tercih edilmekte ve sıklıkla kullanılmaktadır. Vida kullanımı için önemli olan uygun malzeme ve doğru montajdır. Bu konulara dikkat edildiği takdirde vidalar, her türlü işlemde sağlıklı bir sonuca varılmasını sağlayacaktır.
  • Tüm vida çeşitleri için elektromarketim.com’u ziyaret edebilir, ihtiyacınız olan ürünlere Meridyen, Wago, Schneider ve Makita markalarının ürünleri içerisinden en uygun vida fiyatları ile sahip olabilirsiniz.
  • Kaçırılmayacak fırsatlar ve kampanyalar için üye olmayı, aynı zamanda her gün yenilenen ürünlerimizden ve indirimlerden haberdar olmak için bildirimlerinizi açmayı unutmayın!
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.