Sıralama seçin
En Düşük Fiyat
En Yüksek Fiyat
Rastgele
Puana Göre Sırala
Toplam 22 ürün görüntüleniyor.
 • Ram Bellek Nedir?

  • Bilgisayar bileşenleri içerisinde yer alan RAM çeşitleri bilgisayarın daha hızlı çalışmasını sağlayan bir bileşen türüdür. Tüm bilgisayar sistemlerinin içeriğinde mutlaka RAM mevcuttur. Cihazda takılı olan RAM ne kadar güçlü ise bilgisayarda o kadar hızlı çalışacak şekilde ilerlemektedir. RAM bilgisayar sistemi içerisinde kısa süreli hafıza görevini üstlenen ürünlerdir. Bilgisayarı fark edilecek şekilde hızlandıran bir sisteme sahip olduğu için mutlaka kullanıcılar tarafından dikkat edilen bir konudur. Geçici olarak RAM içerisinde depolanan veriler sisteme işlendikten sonra otomatik olarak silinir. Silinen verilerden sonra yeni veriler işlenir ve bu döngü şeklinde ilerlemeye devam etmektedir. RAM elektronik cihazların kısa süreli hafıza ihtiyacını karşılayan sistemlere sahip oldukları için internet tarayıcıları, işletim sistemi, video oyunları, film ve dizi gibi bütün araçlar Ram üzerinden geçerek kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Bileşenler arasında köprü görevini üstlenen RAM sayesinde hiçbir gecikme yaşanmadan işlemler çok daha hızlı şekilde ilerlemektedir.
 • Ram Bellek Çeşitleri Nelerdir?

  • RAM çeşitleri farklı model ve çeşitlerden oluşmaktadır. Bu çeşitler; statik RAM (SRAM), dinamik RAM (DRAM), eş zamanlı dinamik RAM (SDRAM), çift beri hızlı eş zamanlı Dinamik RAM (DDR SDRAM), çizimsel çift veri hızlı eş zamanlı dinamik RAM (GDDR SDRAM) olarak bilinmektedir.
  • Statik RAM (SRAM) Çeşitleri

  • SRAM olarak bilinen bu çeşitler, kesintisiz güç kaynağı sağladıkları için küçük depolama alanına sahiptirler. Kullanım alanı olarak yazıcı, kamera ve yönlendiricilerde yaygın olarak tercih edilmektedirler.
  • Dinamik RAM (DRAM) Çeşitleri

  • DRAM olarak bilinen bu çeşitler, içindeki güç aktarımının sürekli yenilenmesi gereken sistemi sayesinde yüksek kapasiteye sahiptir. Yüksek oranda güç tüketimi yapan bu ürünler ağ donanımları ve video oyun konsollarında yaygın olarak kullanılmaktadırlar.
  • Eş Zamanlı Dinamik RAM (SDRAM) Çeşitleri

  • SDRAM olarak bilinen bu çeşitler, isminde geçen eş zamanlı tanımı ile sistemin işlemci saati ile eş zamanlı olarak çalışmasından kaynaklıdır. İşlemci saat döngüsü ile kendi saat döngüsünü eş zamanlı olarak işleyebilmektedir. Genellikle bilgisayar bellekleri ve video oyun konsollarında tercih edilen ürünlerdir.
  • Çift Veri Hızlı Eş Zamanlı Dinamik RAM (DDR SDRAM) Çeşitleri

  • DDR SDRAM olarak bilinen bu ürünler, yükselen kenarlarda işlem yapabilme sistemine sahiptir. Saniye başına 2 işlem yapabilme özellikleri mevcuttur ve bilgisayar sistemlerinin belleklerinde tercih edilen ürünlerdir.
  • Çizimsel Çift Veri Hızlı Eş Zamanlı Dinamik RAM (GDDR SDRAM) Çeşitleri

  • GDDR SDRAM olarak bilinen bu ürünler, güç gerektiren oyunların çalıştırılması için bir zorunluluk haline gelmiştir. Çok az bir gecikme ile çok hızlı işlemler yapabilen bu ürünler genellikle bilgisayar sistemlerinde tercih edilmektedir.
 • Cihaz RAM Kapasitesi Nasıl Kontrol Edilir?

  • Kullanılan cihazın ne kadar RAM kullandığını ve ekstra bir ihtiyacı olup olmadığını kontrol etmek çok basittir. RAM testi veya bellek testi sayesinde gerekli verilere ulaşılarak bilgi sahibi olunabilir. Bilgisayar sisteminizin ayarlar kısmından da kolayca bakabileceğiniz bu kapasite değeri yüklü bellek olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle ram arttırma ve ram yükseltme işlemlerinde ram bellekleri kontrol edilmektedir. Laptop ram destekleri düşük olan cihazlarda bu işleme sıklıkla başvurulmaktadır. RAM laptop ayarlarından kolayca kontrol edilerek gerekli testlere tabi tutulabilmektedir. Böylece ihtiyaç duyulan kapasite belirlenebilmektedir. Genellikle tercih edilen 2, 4, 8 ve 16 GB RAM kapasiteleri yeterli seviyede olacağından farklı bir desteğe ihtiyaç duyulmamaktadır. İhtiyaç dahilinde ise RAM yükseltme işlemi yapılmalı ve yüksek depolama kapasitesine ulaşılabilmektedir.
 • En İyi Ram Hangisidir?

  • En iyi RAM ürünü için tek bir örnekte bulunmak sağlıklı bir yönlendirme olmayacaktır. Kullanıcı tamamen kendi bilgisayar sistemine ve ihtiyacı olan depolama kapasitesine göre bir tercihte bulunmalıdır. Tüm RAM çeşitleri için elektromarketim.com’u ziyaret edebilir, ihtiyacınız olan ürünlere Hi-Level ve NeForza markalarının ürünleri içerisinden en uygun RAM fiyatları ile sahip olabilirsiniz. Kaçırılmayacak fırsatlar ve kampanyalar için mutlaka üye olmayı, aynı zamanda her gün yenilenen ürünlerimizden ve indirimlerden haberdar olmak için bildirimlerinizi açmayı unutmayın!
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.